Cyberbezpieczeństwo na falach – jak zmienia się sektor transportu morskiego

Gwałtowna cyfryzacja i automatyzacja urządzeń i systemów wykorzystywanych na statkach, w portach i w firmach produkujących urządzenia do pracy na morzu sprawia, że transport morski coraz częściej wymaga ochrony przed kradzieżą, modyfikacją lub zniszczeniem danych.

Publikacja: 18.06.2024 04:30

Cyberbezpieczeństwo na falach – jak zmienia się sektor transportu morskiego

Foto: Adobe Stock

Transport morski zawsze pełnił ważną funkcję w gospodarkach wielu państw. Obecnie, przy globalizacji, odgrywa już kluczową rolę w łańcuchu dużej części dostaw, obsługując ok. 80 proc. światowego handlu. Jako krwiobieg światowej gospodarki wymaga nieustannej ochrony przed zagrożeniami takimi jak piractwo, katastrofy naturalne czy cyberataki. Ten ostatni element jest stosunkowo nowy i pojawił się w ostatnich latach. Odpowiada za to przede wszystkim gwałtowna cyfryzacja i automatyzacja praktycznie wszystkich urządzeń i systemów wykorzystywanych zarówno na statkach, w portach, jak i w firmach offshore. Podobną rewolucję przeszły wcześniej inne sektory, np. finansowy czy telekomunikacyjny. Tam znaczenie cyberbezpieczeństwa zostało dostrzeżone przed wielu laty, co sprawiło, że już dawno rozpoczęto wdrażanie nie tylko odpowiednich rekomendacji, ale także regulacji.

Pozostało 89% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Biznes
Europejski Niebieski Ład – nowe wyzwania dla firm