Startupy. Klauzule zabezpieczające w programach motywacyjnych

Programy motywacyjne (opcyjnie) w startupach stanowią świetne narzędzie dla zatrzymania kluczowych pracowników (i nie tylko) w spółce. Są one jednak także potencjalnym źródłem wielu problemów, jakie wyniknąć mogą z nabycia przez beneficjentów udziałów (akcji) w spółce.

Publikacja: 13.12.2024 05:10

Startupy. Klauzule zabezpieczające w programach motywacyjnych

Foto: Adobe Stock

Powstanie i funkcjonowanie startupu możliwe jest dzięki pracy i zaangażowaniu określonych podmiotów, a zwłaszcza founderów i pracowników. Stworzony z ludzi sprawnie działający mechanizm stanowi koło napędowe startupu, przez co w interesie samego startupu czy inwestorów jest, by osoby te pozostały w spółce i świadczyły pracę na jej rzecz. W tym celu spółka i inwestorzy posługują się programami motywacyjnymi skierowanymi do poszczególnych grup osób, np. ESOP (Employee stock option plan) – do pracowników czy MSOP (Management stock option plan) – do kadry zarządzającej. Sprowadzają się one, w dużej ogólności, do zaoferowania beneficjentom określonych korzyści w zamian za dalszą pracę na rzecz spółki. Zasadniczo będzie to przeniesienie udziałów (akcji) w spółce lub udzielenie możliwości ich nabycia.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Które dziecko ma smykałkę do biznesu
Biznes
Sukcesja. Jak przygotować następcę do roli lidera?
Biznes
CBAM: projekt zmian mechanizmu dostosowywania cen na granicach
Biznes
Podatek od wyjścia – co trzeba wiedzieć przed relokacją biznesu?
Biznes
Partnerstwo w projektach unijnych – prawo, praktyka, orzecznictwo