Ulgi podatkowe – źródła finansowania innowacji i nowych inwestycji

Ulgi podatkowe na wsparcie innowacji oraz nowych inwestycji mogą zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorców, stanowiąc alternatywę dla finansowania z grantów UE. Jak wdrażane zasady dotyczące globalnego podatku minimalnego wpłyną na atrakcyjność krajowych instrumentów wsparcia?

Publikacja: 13.12.2024 05:00

Ulgi podatkowe – źródła finansowania innowacji i nowych inwestycji

Foto: Adobe Stock

W obliczu dynamicznie zmieniającego się środowiska gospodarczego, innowacyjność i zdolność adaptacji do nowych technologii stają się niezbędne dla osiągnięcia sukcesu rynkowego. Wielu przedsiębiorców koncentruje się na pozyskiwaniu środków z programów finansowanych przez Unię Europejską, które choć są istotnym wsparciem, nie są jedynym dostępnym źródłem finansowania. Polskie przepisy oferują szereg ulg podatkowych, które stanowią atrakcyjną alternatywę dla dotacji unijnych. Nowelizacje polskich przepisów o podatkach dochodowych, wprowadzane na skutek implementacji globalnego podatku minimalnego (w ramach tzw. Filaru II BEPS), mogą znacząco wpłynąć na atrakcyjność krajowych instrumentów wsparcia.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Unijna walka z nadmiarem opakowań - nowe obowiązki dla firm
Biznes
Nowe wymogi dotyczące opakowań. Jak stosować przepisy w praktyce?
Biznes
Jak Unia chce stać się liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji
Biznes
Darowizna czy dochód? Fiskus wprowadza zamieszanie wokół zbiórek online
Biznes
„Bez cukru”– kiedy oświadczenia żywieniowe naruszają prawo