Jakie postępowanie restrukturyzacyjne wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Postępowanie o zatwierdzenie układu pozwala dłużnikowi na szybkie działanie, zasadniczo blokując wierzycieli w prowadzeniu czynności egzekucyjnych, a przy tym chroni kluczowe umowy. Ale czy zawsze jest dobrym rozwiązaniem?

Publikacja: 10.01.2025 05:20

Jakie postępowanie restrukturyzacyjne wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Foto: Adobe Stock

Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości przez dłużnika. Cały proces restrukturyzacji ma toczyć się przy zabezpieczeniu słusznych interesów wierzycieli. Istnieją aż cztery różne typy postępowań restrukturyzacyjnych, których wybór zależy od kondycji finansowej dłużnika. Niezależnie od typu postępowania restrukturyzacyjnego cechą wspólną każdego z nich jest układ i konieczność zatwierdzenia go przez sąd. Decyzja o przeprowadzeniu restrukturyzacji w określonej formie w większości przypadków należy do dłużnika. Po stronie dłużnika leży zarówno identyfikacja problemów prowadzonej działalności gospodarczej oraz jej potrzeb, jak również przedstawienie potencjalnych rozwiązań trudnej sytuacji finansowej i wdrożenie środków zaradczych.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama