Reklama
Rozwiń

Import równoległy produktów leczniczych – czy będą zmiany w refundacji

Planowane zmiany w przepisach zakładają uproszczenie procedur i zmniejszenie opłat za import produktów leczniczych z UE/EOG, co może przynieść wymierne korzyści zarówno dla pacjentów, jak i dla importerów i budżetu NFZ.

Publikacja: 06.05.2025 04:45

Import równoległy produktów leczniczych – czy będą zmiany w refundacji?

Import równoległy produktów leczniczych – czy będą zmiany w refundacji?

Foto: Adobe Stock

Kupując w aptece produkty lecznicze – zarówno te dostępne bez recepty, jak i te na receptę – możemy spotkać się z sytuacją, gdy otrzymujemy od farmaceuty znany nam lek wyglądający jednak inaczej. Może mieć on inną szatę graficzną lub nazwę na blistrze z tabletkami, jednak farmaceuta zapewnia, że jest to ten sam produkt, który kupowaliśmy w ubiegłym miesiącu, tylko pochodzi on z importu równoległego. U pacjentów może to budzić wątpliwości, ponieważ produkty lecznicze (zwłaszcza te zażywane codziennie) mają pomóc na istniejące problemy zdrowotne i nie chcą oni zmieniać przyjmowanych leków bez konsultacji z lekarzem. Pojawiają się zatem pytania: Czy to jest zamiennik? Czy ten produkt ma wszystkie substancje takie same jak przyjmowany dotychczas lek? Czy jest to ta sama dawka? Dlaczego wygląda on inaczej? I w końcu – czy może pan(i) zamówić „mój lek”?

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Alkomat przy wejściu do pracy?
Biznes
Czy wciąż możliwy jest outsourcing cudzoziemca
Biznes
Fundacja rodzinna a działalność gospodarcza – granice zwolnienia z CIT
Biznes
Kidinfluencerzy – mali twórcy, wielki biznes dzieci (dorosłych?)
Biznes
Wypłata komplementariuszowi zaliczek na poczet zysku – skutki podatkowe