Reklama
Rozwiń

Jakie są skutki przyspieszenia terminu płatności długu niewymagalnego

Manipulowanie przez wierzyciela i dłużnika terminem płatności długu podlega badaniu w celu ustalenia, że nie jest to czynność sprzeczna z ustawą albo mająca na celu jej obejście.

Publikacja: 01.07.2025 04:50

Jakie są skutki przyspieszenia terminu płatności długu niewymagalnego

Jakie są skutki przyspieszenia terminu płatności długu niewymagalnego

Foto: Adobe Stock

Przepisy prawa nie wskazują, w jakiej kolejności długi wobec wielu wierzycieli powinny być płacone przez dłużnika. Założenie ogólne jest takie, że dłużnik powinien regulować wszystkie swoje zobowiązania z chwilą, gdy staną się one wymagalne. Jeżeli dłużnik ma zdolność do uregulowania wszystkich swoich zobowiązań pieniężnych, to w zasadzie nie ma znaczenia kolejność ich zapłaty. Problem pojawia się jednak w przypadku niedoboru środków dłużnika na pokrycie istniejących zobowiązań (wymagalnych i niewymagalnych). Niemniej i w takim przypadku, jeżeli dłużnik sam zarządza swoim majątkiem, to ustawodawca nie wprowadza ogólnej hierarchii regulowania zobowiązań, tak jak ma to miejsce w przypadku stanu egzekucji (zob. np. art. 1025 k.p.c.) czy stanu upadłości dłużnika (art. 342 prawa upadłościowego – p.u.). Szczególny charakter mają przepisy np. o likwidacji spółek kapitałowych, wskazujące na pierwszeństwo zaspokojenia czy zabezpieczenia wierzycieli przed wypłatą dywidendy likwidacyjnej.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Alkomat przy wejściu do pracy?
Biznes
Czy wciąż możliwy jest outsourcing cudzoziemca
Biznes
Fundacja rodzinna a działalność gospodarcza – granice zwolnienia z CIT
Biznes
Kidinfluencerzy – mali twórcy, wielki biznes dzieci (dorosłych?)
Biznes
Wypłata komplementariuszowi zaliczek na poczet zysku – skutki podatkowe