Rozporządzenie z 14 stycznia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przedłużyło do 31 stycznia 2021 r. zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem m.in dyskotek i klubów nocnych, basenów, aquaparków, siłowni i lodowisk.

Obowiązujące (na dzień 26 stycznia br.) rozporządzenie umożliwia powyższym obiektom prowadzenie działalności jedynie w przypadku gdy działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów lub dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.

Czytaj także:

Jak uniknąć koronawirusa - są wytyczne dla ośrodków narciarskich

Nie ma znaczenia, czy lodowisko jest prywatne czy nie, zaś obowiązujące przepisy przewidują możliwość wznowienia działalności lodowiska jedynie dla osób uczęszczających do klubów sportowych wymienionych wśród Polskich Związków Sportowych (PZS). Klub sportowy należący do Polskiego Związku Sportowego, to organizacja w rozumieniu ustawy o sporcie, utworzona za zgodą właściwego ministra i działająca na podstawie przepisów tej ustawy, która znajduje się na liście serwisu internetowego Ministerstwa Sportu. Organizacja amatorskich zawodów nie jest korzystaniem z obiektu uczestników klubów sportowych, a tym bardziej przedstawicieli kadry narodowej. Fakt spełnienia wszelkich wymagań celem organizacji wspomnianego w pytaniu wydarzenia, poprzez wprowadzenie listy uczestników, opłaty wpisowej, identyfikatora oraz nagrody jest niewystarczający dla spełnienia wymagań w zakresie dozwolonej formy działania lodowiska.

W związku z tym, zakaz opisany powyżej z pewnością obowiązuje do 31 stycznia 2021 r., ewentualne zniesienie restrykcji nastąpić może dopiero po opublikowaniu w rozporzązeniu zmian w tym zakresie.

Ważne!

Za złamanie zakazu poprzez organizację amatorskich zawodów na obiekcie grozi m.in. kara pieniężna w wysokości od 10 tys. zł do 30 tys. zł.

Autorka jest adwokatem w Kancelarii Marek Płonka i Wspólnicy

Podstawa prawna: art. 48a ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 46b pkt 2 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn. DzU. z 2020 r., poz. 1845 ze zm.)

Rozporządzenie Rady Ministrów z 14 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (DzU z 2021 r., poz. 91)