Roszczenie o przekazanie do masy upadłości wobec osoby czwartej

Roszczenie syndyka przewidziane w przepisie art. 134 ust. 1 ustawy z dnia 31 października 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze zostało sformułowane przedmiotowo, lecz odpowiadający mu obowiązek został określony podmiotowo. Obowiązek ten odnosi się do osoby trzeciej, a nie czwartej, i wyraźnie wobec osoby trzeciej, a nie osoby kolejnego nabywcy, sprowadza się do wydania przedmiotu czynności, a nie do znoszenia egzekucji.

Publikacja: 23.01.2020 16:15

Roszczenie o przekazanie do masy upadłości wobec osoby czwartej

Foto: 123RF

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku V CSK 168/16 z 17 maja 2017 r.

Spółka E. sprzedała w 2011 r. zabudowaną nieruchomość. Uzgodniono zapłatę ceny w taki sposób, że trzej członkowie jej zarządu mieli przenieść na nabywcę wierzytelności, jakie przysługiwały im wobec tej spółki, w zamian za zapłatę kwoty odpowiadającej łącznie cenie sprzedaży. Następnie P.B. sprzedał wskazaną nieruchomość na rzecz P. K. Nabywca zapłacił B. cenę w ratach w gotówce za pokwitowaniem. W dniu 16 grudnia 2011 r. spółka E. złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku. Upadłość obejmująca likwidację majątku spółki została ogłoszona postanowieniem z 16 kwietnia 2012 r.

Pozostało 91% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Wygrałeś szkolenie? Będzie podatek
Biznes
Zastosowanie sztucznej inteligencji w e-zdrowiu
Biznes
Kiedy warto podpisać list intencyjny i jakie postanowinia w nim zawrzeć?
Biznes
Jak uniknąć ryzyka wykluczenia z przetargu wypełniając JEDZ?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Biznes
SAFE – Korzystne rozwiązanie prawno-podatkowe dla start-upów