Zmiany w transakcjach międzynarodowych, część I: dokumentowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych

Dopiero co podatnicy zdążyli przystosować się do zmian w zakresie mechanizmu podzielonej płatności czy obowiązków nałożonych przez przepisy o Białej Liście, a już pojawiły się kolejne. Od 1 stycznia 2020 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje wynikające z przepisów unijnych w zakresie dokumentowania dostaw wewnątrzwspólnotowych dla potrzeb stawki 0 proc. VAT, rozliczania transakcji łańcuchowych, a także procedury magazynu konsygnacyjnego.

Publikacja: 14.01.2020 17:15

Zmiany w transakcjach międzynarodowych, część I: dokumentowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych

Foto: 123RF

Niestety polski ustawodawca nie uchwalił jeszcze przepisów implementujących unijne zmiany do krajowego porządku prawnego. W praktyce oznacza to, że w omawianym zakresie podatnicy mogą, wedle swojego wyboru, stosować przepisy ustawy o podatku od towarów i usług albo bezpośrednio przepisy unijnej dyrektywy (taki dualizm będzie trwał do momentu prawidłowej implementacji dyrektywy). Potwierdza to również Ministerstwo Finansów w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej pod koniec 2019 r.

Zgodnie z projektem zmian do ustawy o VAT z 7 października 2019 r. wdrażającym dyrektywę Rady (UE) 2018/1910 z 4 grudnia 2018 r. zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE, od 1 stycznia 2020 r. aby móc zastosować stawkę 0 proc. VAT konieczne jest m.in. podanie przez nabywcę numeru VAT UE kontrahentowi oraz wykazanie przez sprzedawcę transakcji w informacji podsumowującej.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm