Rekompensaty dla przygranicznych przedsiębiorstw na nowych zasadach

Przedsiębiorcy z pogranicza białoruskiego dostaną wsparcie bez dotychczasowych ograniczeń, choć nie od razu.

Publikacja: 29.12.2021 20:09

Rekompensaty dla przygranicznych przedsiębiorstw na nowych zasadach

Foto: Paweł Rochowicz

Obowiązują już przepisy, które mają rozwiązać problemy ze wsparciem przedsiębiorców z terenów przy granicy z Białorusią. Obecne rekompensaty gwarantowane im specjalną ustawą były ograniczone tylko do branży turystycznej i gastronomicznej, a pomoc nie mogła przekroczyć limitu pomocy publicznej de minimis.

Do rozwiązania tych problemów zmierza nowelizacja specustawy o rekompensatach, a także ustawy o systemie instytucji rozwoju. W tej pierwszej dodano możliwość przyznania przez wojewodę rekompensaty dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty wskutek zamknięcia terenów przygranicznych, a ich działalność wykracza poza wymienione w ustawie branże. W ten sposób przedsiębiorcy zajmujący się np. przewozem osób będą mogli wnioskować do wojewody o rekompensatę za czas stanu wyjątkowego oraz zamknięcia terenów przygranicznych po jego zakończeniu. Będzie udzielona, gdy – jak mówi nowy przepis – „okoliczności, a zwłaszcza poziom strat, utraconych korzyści lub ciężkie położenie materialne wskazują, że wymagają tego względy słuszności". W takich przypadkach przedsiębiorca, podobnie jak ci dotychczas uprawnieni do rekompensat, powinien przedstawić razem z wnioskiem dokumenty pokazujące wysokość strat. Udzielenie wsparcia w takich przypadkach będzie jednak każdorazowo wymagało zgody ministra spraw wewnętrznych i administracji.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Finanse
Expo w Osace szansą dla polskich firm
Finanse
Zatory płatnicze - wielki problem MŚP
Finanse
Dotacje, innowacje, zrównoważony rozwój – możliwości dla firm w 2025 roku
Finanse
Polska nie wdraża unijnych przepisów na czas. Co za to grozi?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Finanse
Wierzyciele będą musieli zadbać o realizację planu spłaty. Jest projekt ustawy