Reklama
Rozwiń

Błąd algorytmu może pozbawić firmy z pogranicza wsparcia

Firmy z branży turystycznej i gastronomicznej, które odnotowały spadek przychodów ze względu na wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie granicy Polski z Białorusią mogą skorzystać ze wsparcia finansowego w postaci nowego programu "Tarczy dla pogranicza".

Publikacja: 08.05.2023 20:53

Błąd algorytmu może pozbawić firmy z pogranicza wsparcia

Foto: Twitter/MON

Tarcza nie została jednak pozytywnie odebrana przez samych beneficjentów mimo, iż miała stanowić rekompensatę za straty poniesione przez przedsiębiorców w okresie 2021 i 2022, którzy nie mogli w pełni skorzystać w poprzednio oferowanych świadczeń. 

Z czego wynika niezadowolenie przedsiębiorców - skonstruowany algorytm, który wylicza wysokość potencjalnego świadczenia, często wskazuje wartość na minusie, czyli przedsiębiorca mógłby liczyć na wsparcie w kwocie np. minus 50 tysięcy złotych. Algorytm dokonuje obliczeń na podstawie przychodów ze sprzedaży, kosztów operacyjnych prowadzonej działalności, wysokości przyznanych przez wojewodę rekompensat na mocy ustawy z dnia 29 września 2021 r. o rekompensacie i pozostałą pomoc publiczną za okres wrzesień 2018 r. – czerwiec 2019 r. oraz wrzesień 2021 r. – czerwiec 2022 r., z działalności, dla której przedsiębiorca ubiega się o wsparcie. ewentualnie jeśli przedsiębiorca nie prowadził działalności w okresie 2018-2019, przyjęta zostanie uśredniona wartość przychodów ze sprzedaży na podstawie złożonych już wniosków. 

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Finanse
Przedsiębiorco, weź dotację na dostępność
Finanse
Budowlane MŚP mają faktury, ale nie pieniądze
Finanse
Jednoosobowym firmom rosną długi. Niepokojący raport
Finanse
Polisa OC dla JDG - czy to obowiązkowe?
Finanse
TSUE zajął się sprawą kredytów z WIBOR. Jak przebiegła rozprawa?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama