Cena maksymalna wynosi 200,17 zł za MWh i obowiązuje od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 roku, czyli od ponad miesiąca przedsiębiorcy z branży piekarniczej mogą skorzystać z ulgi. Do tej pory do ZUS trafiło jednak jedynie 105 wniosków.
– Do tej pory do ZUS wpłynęło 105 wniosków i są już pierwsze pozytywne rozstrzygnięcia – mówi Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. Problem w tym, że rząd szacował, że z nowego rozwiązania może skorzystać nawet 2,7 tys. przedsiębiorców. – Spodziewamy się, że w maju wpłynie ich więcej, bowiem do każdego wniosku trzeba dołączyć fakturę za gaz za dany miesiąc – mówi rzecznik organu rentowego.
ZUS utrzymuje, że w maju oraz następnych miesiącach zgłoszeń może być więcej, inne zdanie na ten temat ma Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich – Jeżeli ktoś koniecznie potrzebuje pomocy, to ubiega się o nią w pierwszym możliwym terminie. Wygląda na to, że po raz kolejny mamy do czynienia z sytuacją, w której kryteria wsparcia zostały źle skalibrowane. Podobną sytuację mieliśmy już przy tzw. tarczy nadodrzańskiej – wskazuje ekspert.
Czytaj więcej:
Firmy aby otrzymać wsparcie muszą spełnić szereg wymogów:
- do wniosku należy dołączyć fakturę za gaz za okres nie wcześniej niż kwiecień, a potrzebne dokumenty należy złożyć w terminie 30 dni od wystawienia rachunku,
- firma musi prowadzić działalność gospodarczą pod kodem 10.71.Z., czyli obejmującą przemysłową produkcję pieczywa,
- przedsiębiorca nie może także mieć zaległości w zobowiązaniach podatkowych oraz składek i mieścić się w limicie pomocy de minimis.
Firmy mogą składać wnioski od 8 kwietnia, rząd szacował, że do programu przystąpi około 2,7 tys. przedsiębiorców.