Konfiskata rozszerzona batem na przedsiębiorców

Wykorzystanie przedsiębiorstwa do osiągnięcia korzyści znacznej wartości z popełnienia przestępstwa może prowadzić do jego konfiskaty nie tylko wobec samego sprawcy przestępstwa popełnionego z jego użyciem, lecz również w stosunku do jego właściciela.

Publikacja: 23.11.2023 02:00

Konfiskata rozszerzona batem na przedsiębiorców

Foto: Adobe Stock

Przewidziana w kodeksie karnym instytucja konfiskaty rozszerzonej winna skłaniać każdego właściciela przedsiębiorstwa do poświęcania szczególnej uwagi analizie celów oraz skutków zawieranych w jego ramach transakcji. Przestępstwa gospodarcze, takie jak np. oszustwa gospodarcze, przestępstwa karuzelowe czy pranie brudnych pieniędzy, mogą być bowiem popełniane nie tylko z  wykorzystaniem przedsiębiorstwa w tym celu utworzonego, lecz również z wykorzystaniem przedsiębiorstwa prowadzącego legalną działalność gospodarczą. Sprawca przestępstwa nie musi zaś być jego właścicielem, a źródłem osiągniętej korzyści mogą być także czynności zgodne z prawem dokonywane po jego popełnieniu, np. nabycie rzeczy ruchomej czy nieruchomości za środki pochodzące z przestępstwa.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Finanse
TSUE zajął się sprawą kredytów z WIBOR. Jak przebiegła rozprawa?
Finanse
Szefowie spółki odpowiadają za jej długi. Kary sięgają milionów złotych
Finanse
Przedsiębiorczość międzypokoleniowa. Jak sobie radzą firmy rodzinne?
Finanse
Koniec eldorado? Długi branży IT wzrosły o 20 proc.
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Finanse
Konsumenci w nieco lepszym nastroju, biznes zyskał nadzieję