Enterprise Europe Network działa od 2008 r., z jej usług skorzystało niemal 174 tys. osób. A oferuje kompleksową pomoc w rozwijaniu potencjału i zdolności innowacyjnych. Przedsiębiorcy mogą liczyć na bezpłatne doradztwo z zakresu prawa oraz polityk i programów UE, internacjonalizacji przedsiębiorstw oraz innowacji i transferu technologii. Swoje doświadczenie i wiedzę eksperci sieci przekazują także w formie artykułów, poradników, informacji i filmów szkoleniowych.
Doradztwo, szkolenia i łączenie firm
EEN organizuje również na całym świecie spotkania B2B towarzyszące najważniejszym targom i konferencjom branżowym. Uczestnicy mogą samodzielnie wytypować potencjalnych partnerów biznesowych i umówić się z nimi na spotkanie, aby przedstawić im swoje propozycje. Oprócz tego Sieć przygotowuje również misje gospodarcze, podczas których można osobiście rozpoznać rynek w innym kraju.
Wiedzę potrzebną do międzynarodowego rozwoju mikro-, mali i średni mogą pozyskać także na seminariach i webinarach. Eksperci sieci omawiają na nich przepisy związane m.in. ze sprzedażą produktów i świadczeniem usług na poszczególnych rynkach, zatrudnianiem pracowników czy prawem własności intelektualnej. Są też omawiane sposoby finansowania, m.in. z funduszy unijnych.
Kolejne obszary pomocy to wsparcie w przejściu na bardziej zrównoważone modele biznesowe, wdrażanie wydajniejszych energetycznie rozwiązań w działalności firmy, ucyfrowienie procesów biznesowych, współpraca z ośrodkami badawczo-rozwojowymi oraz transfer technologii.
Ciekawe oferty dla polskich firm
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” Piotr Skwirowski zajrzał do sieciowej bazy Partnership Opportunities Database (POD), która zawiera oferty i zapytania od podmiotów poszukujących współpracy biznesowej i technologicznej z różnych branż. Znalazł tam oferty wielu zagranicznych (nie tylko unijnych) firm poszukujących partnerów, dostawców, wykonawców. Niektóre z pewnością mogą bardzo zainteresować polskie firmy. Przykłady?
Litewski producent oferuje naturalnych gryzaków dla psów (np. suszone paluszki) właśnie poszukuje sklepów/dystrybutorów/agentów/hurtowników zoologicznych na terenie Europy.
Irlandzcy niezależni agenci celni działający w Wielkiej Brytanii i Irlandii pragną nawiązać współpracę z europejską agencją celną.
Fińska firma chemiczna opracowała przyjazne dla środowiska, całkowicie wolne od chlorków produkty do wiązania pyłu, odladzania i wykorzystania biopolimerów, będące alternatywą dla tradycyjnych metod w sektorach: utrzymanie dróg, utrzymanie nieruchomości, przemysł wydobywczy, procesy przemysłowe, kolejnictwo, tramwaje, obiekty sportowe, jeździeckie itp. Firma szuka teraz partnerów międzynarodowych, na przykład przedsiębiorstw z branży drogowej, przemysłowej, wydobywczej czy dystrybucji chemicznej.
Pewna turecka firma produkująca meble poszukuje dostawców materiałów i akcesoriów do mebli kuchennych, łazienkowych i garderób do współpracy w ramach umowy dostawcy.
Czytaj więcej
Umiędzynarodowienie działalności przedsiębiorstw to istotny czynnik wpływający na rozwój biznesu. Od 16 lat polskim firmom ułatwia to Enterprise Europe Network.