Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, która reguluje działalność biur informacji gospodarczej (BIG). Jak zauważa w „Rz” Paweł Rochowicz, w Polsce działają tylko cztery: BIG InfoMonitor, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowy Rejestr Długów oraz ERIF.

Po wejściu ustawy w życie, firmy te będą musiały publikować na swojej stronie internetowej przejrzysty cennik swoich usług i regulamin ich świadczenia. Autor projektu, resort rozwoju, zaznaczył, że jest to szczególnie ważne dla firm, które tylko sporadycznie zasięgają informacji w BIG-ach.

Zakres informacji, które będą dostępne w BIG-ach, zostanie rozszerzony o adres do doręczeń elektronicznych podmiotu, który nie jest konsumentem. Biura będą też umieszczać w rejestrze zapytań dane o podmiocie, któremu ujawniono informacje gospodarcze, co ma kluczowe znaczenie dla osoby, której dane udostępniło biuro.  Podmiot taki najczęściej sam nie jest klientem biura, a informacje zawarte w rejestrze zapytań są dla niego jedynym źródłem wiedzy o tym, kto i jakie jego dane posiada.

Nowelizacja ma  wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, lecz  przepisy dotyczące obowiązku informowania biura o pobieraniu informacji gospodarczych przez inny podmiot i rejestrowaniu tej informacji w rejestrze zapytań, zaczną obowiązywać po sześciu miesiącach od ogłoszenia.

Czytaj więcej

Będzie jawny cennik wiedzy o dłużnikach. Rząd przyjął projekt ustawy