Nowe dane GUS wskazują na gorsze nastroje polskich konsumentów

Według środowych danych GUS, bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) w październiku (-15,8 pkt) obniżył się względem września (wtedy -13,9 pkt). Z kolei wskaźnik wyprzedzający (WWUK) obniżył się o 11,6 pkt – wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). W obu przypadkach to w zasadzie najniższe odczyty w tym roku.

W weekend zmiana czasu na zimowy. Kto dostanie dodatek do pensji?

Pracownicy pracujący w nocy z 26 na 27 października mają prawo do dodatku do pensji za godzinę dłuższej pracy, czyli nadgodziny. Jak stanowi Kodeks pracy pora nocna to bowiem 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00. Jeśli godziny pracy pracownika obejmują co najmniej 3 godziny w porze nocnej w każdej dobie lub co najmniej jedna czwarta czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, to wówczas uznaje się, że jest to pracownik pracujący w nocy. A takiemu pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę wynoszący 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, które do 31 grudnia 2024 roku wynosi 4300 zł brutto.

SN: po wygaśnięciu pełnomocnictwa prawnik może żądać honorarium

W razie śmierci uczestnika sprawy o podział majątku sąd orzeka o kosztach pomocy prawnej niezwłocznie po wniosku pełnomocnika - wynika z najnowszej uchwały Sądu Najwyższego, wypełniającej lukę dotyczącą honorariów za wygasające w trakcie postępowania pełnomocnictwo. Sygnatura akt: III CZP 14/24

Nowy obowiązek dla prawników od 1 stycznia 2025 r. Chodzi o e-Doręczenia

1 stycznia 2025 roku to termin, od którego część podmiotów publicznych musi posiadać adres do e-Doręczeń. Zmiany są wdrażane zgodnie z Ustawą z dnia 18 listopada 2020 roku o doręczeniach elektronicznych oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 roku w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE (eIDAS).

Od 1 stycznia obowiązkiem stosowania Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych zostaną objęte także zawody zaufania publicznego, czyli: adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, notariusze oraz rzecznicy patentowi.

5 mln osób w UE będzie mogło uzyskać status pracowników

Państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjęły w poniedziałek dyrektywę, która reguluje działalność takich platform usługowych, jak Uber, Glovo czy Bolt i ma poprawić warunki pracy za pośrednictwem platform internetowych. Chodzi o dyrektywę, którą 11 marca 2024 r. przyjęła Komisja Europejska. Zakłada ona, że ciężar dowodu zostanie przeniesiony na pracodawcę – to on będzie musiał udowodnić, że zatrudniona osoba nie jest faktycznie pracownikiem.

UOKiK opublikował zbiór zaleceń dla dostawców usług płatniczych

Dokument zawiera listę czynników ryzyka, czyli funkcji oferowanych przez dostawców usług płatniczych, które są najczęściej wykorzystywane przez oszustów. Powstała ona na podstawie analizy skarg skierowanych przez konsumentów do UOKiK, a w trakcie prac grupy roboczej została uzupełniona o ryzyka wskazane przez przedstawicieli branży. Ważnym aspektem prac było wypracowanie spójnego standardu bezpieczeństwa transakcji przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności w reagowaniu na zagrożenia po stronie usługodawców.

Główną część dokumentu stanowi zbiór 16 zaleceń, które mają na celu ograniczenie możliwości dokonania oszukańczych transakcji przez internet. Wśród nich znajdują się zalecenia dotyczące m.in. monitorowania nietypowych transakcji, stosowania limitów transakcyjnych, wykorzystania kanałów autoryzacji czy możliwość szybkiego zgłoszenia nieautoryzowanej lub oszukańczej transakcji płatniczej przez klienta.

Nowelizacja ustawy o składkach ZUS - jest dokument, ale utajniony

Prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych trwają i choć dokument pojawił się w wykazie prac Rady Ministrów, to utajono jego treść.

Na stronach rządowych napisano m.in., że: „celem projektu jest:wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej opłacanej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą (dalej jako: „przedsiębiorcy”) przychodów i kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zwanych dalej „środkami trwałymi”;Potrzeba wprowadzenia zmian wynika ze wzrostu wydatków, jakie przedsiębiorcy ponoszą w ramach składki na ubezpieczenie zdrowotne od dnia 1 stycznia 2022 r. w wyniku zmian wprowadzonych w ramach tzw. „Polskiego Ładu” (...).