Dużo czasu na KSeF, ale lepiej zacząć już dziś
Dopiero od 1 lipca 2024 r. będzie istniał powszechny obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur tzw. KSeF - wynika z projektu noweli ustawy o VAT. Przedsiębiorcy mają więc ponad 15 miesięcy na przygotowania. To dużo czasu, ale doradcy podatkowi sugerują, by już teraz dobrowolnie używać tego systemu do części transakcji.
Zgodnie z projektem, z KSeF wyłączone będą faktury dokumentujące obrót z konsumentami. Zmieniono też koncepcję karania za niedopełnienie nowych obowiązków fakturowania. Kary mają być miarkowane, nie będzie dolnego limitu, a pułapem górnym ma być 100 proc. kwoty podatku wykazanego na fakturze wystawionej poza KSeF. Kara za fakturę bez wykazanego podatku ma wynieść 18,7 proc. kwoty należności ogółem wykazanej na tej fakturze.
Stare faktury z Facebooka już nie muszą być idealne
Wydatki na reklamy na Facebooku, związane z działalnością firmy, można rozliczyć w kosztach nawet wówczas, gdy faktury mają braki formalne. Takie stanowisko fiskusa to novum.
Teraz faktury z Facebooka, czyli Mety mają już datę wystawienia. Ale te sprzed np. pięciu lat nie miały wszystkich obowiązkowych elementów. Tak było w przypadku przedsiębiorcy, który kiedyś wykupił reklamę na FB. Co miesiąc był obciążany opłatami. Fakturę generował samodzielnie. Była na niej data, metoda oraz identyfikator płatności. Nie było natomiast daty wystawienia. Wówczas fiskus nie zgodził się na zaliczenie wydatków z takiej faktury w koszty. Teraz poinformował przedsiębiorcę, że "brak wskazania daty wystawienia faktury nie pozbawia jej skutków prawnych na gruncie przepisów ustawy o VAT."
Z ryczałtu na liniowy lub skalę bez ulgi za ZUS
Przedsiębiorcy na ryczałcie, którzy muszą dopłacać składkę zdrowotną za zeszły rok (rekordziści powyżej 8 tys. zł), nie odliczą dopłaty od przychodu. Tak twierdzi skarbówka, a eksperci podkreślają, że trudno się z tym stanowiskiem nie zgodzić.
– Z przepisów rzeczywiście wynika, że po zmianie formy opodatkowania odliczenie dopłacanej za zeszły rok składki jest niemożliwe – mówi Magdalena Michałowska, właścicielka biura rachunkowego Meritum. Jej zdaniem wygląda na to, że ustawodawca nie przemyślał skutków wprowadzonych w nowelizacji Polskiego Ładu regulacji.
Jaki ryczałt dla programisty
Skarbówka nie pozwala już na niski ryczałt osobom, które świadczą usługi związane z oprogramowaniem. Od lutego interpretacje są negatywne, choć przepisy się nie zmieniły.
Przedsiębiorcy z branży IT mogą płacić 12- lub 8,5-proc. ryczałt. Ustawa wymienia czynności, które są opodatkowane wyższą stawką. Są tam m.in. usługi związane z oprogramowaniem oraz związane z doradztwem w oprogramowaniu. Jeśli informatyk robi coś innego, może płacić niższy podatek. I wiele osób z branży IT z tej możliwości korzystało.
Teraz fiskus stwierdził, że czynności towarzyszące tworzeniu oprogramowania także zalicza się do usług opodatkowanych 12-proc. stawką.
Eksperci radzą zaskarżać takie interpretacje do sądu. Widzą szanse na zwycięstwo, ponieważ fiskus dość swobodnie podchodzi do zasad klasyfikowania usług, lekceważąc opinie GUS i wprowadzając własne, szerokie definicje.
Czytaj więcej:
Karta od szefa na obiad - bez podatku
Fiskus zmienił zdanie także w kwestii kart na jedzenie dla pracowników. Nie chce już podatku od nich. Seryjnie zmienia stare, niekorzystne dla podatników interpretacje w tej sprawie i potwierdza teraz, że są zwolnione z PIT.
Ale co ma zrobić firma, która na podstawie wcześniejszej wykładni skarbówki pobierała podatek od kart na posiłki, a teraz dostała zmienioną interpretację? Wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty, gdy wpłacony podatek nie został pobrany od podatnika.
Czytaj więcej:
Prezes nie posłucha w domu na firmowym sprzęcie
Pewna spółka zajmująca się handlem samochodami, wystąpiła o interpretację w sprawie rozliczenia w CIT wydatków na profesjonalny sprzęt audio do prowadzenia rozmów biznesowych. Sprzęt trafił do domu prezesa, bo podobno nie mieścił się w wynajmowanym biurze.
Spółka zapytała, czy może rozliczyć sprzęt w kosztach. Przekonywała, że będzie wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych, że prezesowi łatwiej jest prowadzić rozmowy z domu, tym bardziej że jedyny kontrahent, włoska firma, kontaktuje się o różnych porach dniach. Poza tym sprzęt jest zabezpieczony hasłem, do którego dostęp ma jedynie prezes.
Te argumenty nie przekonały fiskusa. Uznał on, że sprzęt mógłby się zmieścić w biurze, a do kontaktu z klientem z domu mogą służyć inne urządzenia, np. telefon czy komputer z komunikatorem.
Czytaj więcej:
Fiskus wygrał w NSA sprawę o program kafeteryjny
Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął kwestię ważną dla firm, które jako zachętę dla pracowników stosują tzw. programy kafeteryjne. Polegają one na tym, że pracownikom i współpracownikom spółki – zamiast odgórnie narzuconych świadczeń – są przekazywane punkty o wartości np. 1 zł za każdy. Punkty są gromadzone na indywidualnym koncie prowadzonym prowadzonym przez zewnętrznego dostawcę, który umożliwia ich wymianę na określone towary i usługi.
Spółka, której dotyczył wyrok, była przekonana, że punkty to tzw. inne nieodpłatne świadczenie podlegające doliczeniu do przychodów zatrudnionych osób. Przychód z tego świadczenia powstaje już w chwili przekazania punktów na konto w serwisie internetowym.
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Nie dał zielonego światła na zaproponowany przez pracodawcę sposób naliczenia PIT.
Gdy sprawa znalazła się w NSA, sąd ten uznał, że skoro w trakcie zatrudnienia punktów przyznanych przez pracodawcę nie można zamienić na gotówkę, to nie można przyjąć, że przychód powstaje w momencie przyznania punktu, bo nie ma jeszcze swobody dysponowania świadczeniem.
Czytaj więcej:
Praca zdalna: szef może odmówić
7 kwietnia zaczną obowiązywać przepisy Kodeksu pracy o pracy zdalnej. Będzie można wykonywać ją w domu stale lub okazjonalnie.
Polecenie pracy z domu będzie mógł wydać pracodawca w sytuacjach wyjątkowych, np. w okresie epidemii. Ale i pracownik będzie mógł wnosić okazjonalnie o wykonywanie swoich obowiązków na odległość (przez 24 dni w roku).
Czy pracodawca będzie musiał uwzględnić wniosek pracownika, który wystąpi o home office?
Resort rodziny w odpowiedzi na interpelację poselską w tej sprawie stwierdził, że takie podanie nie będzie wiążące dla pracodawcy.
Czytaj więcej: