Czy utrata prawa do ryczałtu oznacza obowiązek sporządzenia remanentu?

Gdy przedsiębiorca straci prawo do opodatkowania w formie karty podatkowej i wybierze płacenie daniny według zasad ogólnych, musi na ten dzień sporządzić spis z natury.

Publikacja: 27.03.2017 06:50

Czy utrata prawa do ryczałtu oznacza obowiązek sporządzenia remanentu?

Foto: Fotolia

Z początkiem kwietnia przedsiębiorca utraci prawo do stosowania opodatkowania w formie karty podatkowej. Ma zamiar rozliczać podatek dochodowy według zasad ogólnych. W dniu utraty prawa do karty przedsiębiorca będzie więc musiał założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy powinien sporządzić spis z natury materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, które będzie posiadał w tym dniu? – pyta czytelnik.

Artykuł 39 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi, że podatnik, który zawiadomi w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego o utracie warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej, jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić:

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku