Aktualizacja: 16.05.2018 06:30 Publikacja: 16.05.2018 06:30
Foto: 123RF
Zawarcie uprzedniego porozumienia cenowego, czyli tzw. APA (advanced pricing agreement) jest dla podatników źródłem wielu korzyści. Pierwszą z nich jest potwierdzenie prawidłowego wybrania i stosowania metody kalkulacji ceny transferowej. Oznacza to, że rynkowość ceny i dochodu określonego w danej transakcji między podmiotami powiązanymi nie zostanie zakwestionowana przez władze skarbowe. Podatnik nie musi też sporządzać dokumentacji cen transferowych dla danej transakcji.
Zainteresowanie zawarciem uprzednich porozumień cenowych znacznie wzrosło od początku tego roku, kiedy to ustawodawca ograniczył możliwość odliczania kosztów uzyskania przychodów dla nabywanych usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze, a także wszelkiego rodzaju opłat i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości.
Nie można instrumentalnie traktować przepisów o pomocy publicznej, by tylko odmówić zwolnienia z podatku. Taki j...
Po zmianach w składce zdrowotnej w 2026 r. przedsiębiorcy będą musieli na nowo przeliczyć, co się im bardziej op...
Pomysł „egzekucji fakturowej” może zredukować liczbę sporów o niezapłacone należności. Eksperci uważają, że nale...
Urzędy skarbowe dostały raporty o internetowych transakcjach, prawie 300 tys. sprzedających w sieci może znaleźć...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas