APA: uprzednie porozumienia cenowe narzędziem odliczania kosztów

Decyzja w sprawie uznania prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej daje podatnikowi pewność, że przestrzeganie warunków APA uchroni go przez korektą wyceny transferu.

Publikacja: 16.05.2018 06:30

APA: uprzednie porozumienia cenowe narzędziem odliczania kosztów

Foto: 123RF

Zawarcie uprzedniego porozumienia cenowego, czyli tzw. APA (advanced pricing agreement) jest dla podatników źródłem wielu korzyści. Pierwszą z nich jest potwierdzenie prawidłowego wybrania i stosowania metody kalkulacji ceny transferowej. Oznacza to, że rynkowość ceny i dochodu określonego w danej transakcji między podmiotami powiązanymi nie zostanie zakwestionowana przez władze skarbowe. Podatnik nie musi też sporządzać dokumentacji cen transferowych dla danej transakcji.

Zainteresowanie zawarciem uprzednich porozumień cenowych znacznie wzrosło od początku tego roku, kiedy to ustawodawca ograniczył możliwość odliczania kosztów uzyskania przychodów dla nabywanych usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze, a także wszelkiego rodzaju opłat i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
TSUE: zwolnienie podatkowe dla kolejowych gruntów to nie pomoc publiczna
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie