W jaki sposób rozliczyć składkę zdrowotną od środków trwałych?

Przedsiębiorcy na skali i liniowym PIT mogą zdecydować, czy przy obliczaniu rocznej składki zdrowotnej uwzględniać przychody i koszty ze sprzedaży środków trwałych, czy też nie. Wybraną metodę trzeba zastosować do rozliczenia wszystkich transakcji.

Niektóre samochody z nową ulgą. Sejm uchwalił zmiany w VAT i akcyzie

W ustawie o akcyzie pojawi się nowa ulga dla samochodów przeznaczonych do testów. Nie będzie integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi.

Szybsze koszty, mniejsze odsetki. Sejm pracuje nad ułatwieniami dla biznesu

Przedsiębiorcy będą mogli częściej korzystać z jednorazowej amortyzacji, a fiskusowi nie będzie już tak łatwo wstrzymać przedawnienia podatku. Skarbówka nie dostanie odsetek, jeśli za długo kontroluje podatnika.

Pośredni udział kościelnej osoby prawnej nie daje zwolnienia w CIT

Spółka, której tylko pośrednim jedynym udziałowcem są kościelne osoby prawne, nie ma prawa do zwolnienia w CIT.

Trump: nie będziemy stosować globalnego podatku. W Polsce na razie bez zmian

Donald Trump wycofuje Stany Zjednoczone z porozumienia o podatku globalnym. Nie oznacza to wywrócenia całego systemu, ale zmiany w obciążeniach tą daniną są możliwe.

Zamiana dyscyplinarki na zwolnienie za porozumieniem. Odszkodowanie bez zwolnienia z PIT?

Jeśli w ugodzie sądowej pozwany pracodawca i pracownik zgodzili się na zmianę prawną kwalifikacji zwolnienia z pracy z dyscyplinarki na rozwiązanie umowy za porozumieniem, to wypłacone w związku z tym odszkodowanie nie korzysta ze zwolnieniu z PIT.

Minister finansów: małe błędy w księgach nie wykluczają estońskiego CIT

Spółka traci prawo do estońskiego CIT, jeśli jej księgi rachunkowe są niewiarygodne. Pomyłki, które da się naprawić, nie dyskwalifikują preferencyjnego rozliczenia.

Rewizja KPO. Rząd rezygnuje z oskładkowania wszystkich zleceń

Rząd do 28 stycznia ma podjąć decyzję odnośnie do propozycji rewizji KPO, którą skieruje do Komisji Europejskiej. Projekt właśnie trafił do partnerów społecznych.

Czy trzeba zapłacić PIT od darmowych studiów MBA dla zarządu? Jest wyrok NSA

Członek zarządu, któremu spółka pokryła z własnych środków lub refinansowała studia MBA, ma przychód opodatkowany PIT.

Fiskus nie zgodzi się na korzystniejszy podatek, jeśli nie podałeś jego symbolu

Przelew do urzędu nie jest informacją o wyborze formy rozliczeń, jeśli nie wpisano na nim właściwego symbolu podatku – twierdzi skarbówka. I każe rozliczać się na gorszych zasadach, niż chciał przedsiębiorca.

Podatek od zwrotu pracowniczych wydatków na taksówkę? Minister finansów stanowczo

Jeśli pracownik jedzie służbowo taksówką i dostanie od pracodawcy zwrot wydatków, to nic na tym nie zarabia. Nie można więc naliczać mu przychodu i potrącać podatku.

Trwałe połączenie z gruntem: dlaczego fiskus zdecydował się na zmianę definicji?

W świetle projektowanych zmian Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wprowadzenie definicji trwałego związania obiektu z gruntem, która jest zdecydowanie szersza, niż cywilistyczne rozumienie tego terminu.

PIT-11 za 2024 r. Zbliżają się ważne terminy dla pracodawców

Pracodawca musi poinformować skarbówkę, ile zarobili jego pracownicy. Robi to na formularzu PIT-11. Czas na wysyłkę informacji do urzędu skarbowego ma do 31 stycznia. Natomiast 28 lutego jest ostatni dzień na przekazanie PIT-11 pracownikom.

Podatek od strat do zapłaty. Może być zerowy, ale wyliczenie jest żmudne

Do końca marca osoby prawne, które w ubiegłym roku poniosły straty albo wykazały rentowność poniżej 2 proc., powinny zapłacić podatek zwany minimalnym. To zupełnie inna danina niż globalna, o podobnej nazwie.

Sąd: fiskus nie może ścigać spadkobiercy prezesa obciążonego podatkiem spółki

Następcy prawni osoby trzeciej, np. prezesa czy członka zarząd spółki, na którą fiskus przeniósł odpowiedzialność za podatki, nie odpowiadają już za ten dług.

Bez wódki i piwa nie będzie imprezy? Fiskus ma swoje zdanie

Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na mocne trunki. Skarbówka twierdzi, że można prowadzić biznes bez alkoholu. Nawet jak lubią go nasi kontrahenci.

Małe firmy mogą już starać się o nowe zwolnienie z VAT

Małe firmy działające równocześnie w Polsce i w innych krajach UE mogą już zgłaszać się do procedury zwolnienia z VAT za granicą. To korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla firm z pogranicza zachodniego i południowego.

Podwyżka kwoty wolnej od PIT i zryczałtowana składka zdrowotna. Oczekiwania biznesu wobec rządu

Przedsiębiorcy są rozczarowani niedotrzymaniem większości wyborczych obietnic. Mają dobre zdanie o miesięcznych wakacjach składkowych, aczkolwiek woleliby obniżkę na cały rok.