Rządowe tarcia w sprawie stażu pracy. Nie tylko ZUS ma uwagi do projektu

To na pracowniku spoczywać będzie ciężar udowodnienia okresu zatrudnienia, niepodlegającego zgłoszeniu do ZUS, który ma zostać zaliczony do stażu pracy.

Czy pracodawca może zapytać o stan zdrowia? Wyjaśniamy

Pracodawcy nie mogą ujawnić lekarzom medycyny pracy, co niepokoi ich u podwładnych, zaś rekrutacja kandydatów z niepełnosprawnościami to dla nich pole minowe.

Rząd modyfikuje układy zbiorowe pracy. Co się zmieni

Naruszenie obowiązków informacyjnych wynikających z ustawy będzie zagrożone tylko karą grzywny.

Sygnaliści zgłaszają nadużycia, których mieli nie zgłaszać

Nie wszędzie działają procedury zgłoszeń naruszenia prawa. Sygnalizowane są problemy pracownicze.

Praca zdalna w odwrocie? Firmy na bakier z formalnościami

Kontrole firm zatrudniających pracowników w formie zdalnej wykazały, że nie radzą sobie one z jej prawidłowym wdrożeniem.

Pracownicze Plany Kapitałowe - czy trzeba podpisywać nowe umowy o zarządzanie?

Jak przedłużyć umowę o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi? Często wystarczy aneks.

Rzecznik praw obywatelskich przekazał ważne informacje ws. zgłoszeń sygnalistów

Rzecznik praw obywatelskich swoje kompetencje w zakresie przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych od sygnalistów zacznie realizować od 25 grudnia 2024 roku. Tego dnia zostaną uruchomione dedykowane kanały do przekazywania zgłoszeń.

Pracujący rodzice nie nadużywają uprawnień

Nowe rozwiązania dla pracowników wychowujących dziecko do ósmego roku życia nie wywołują znaczących problemów organizacyjnych w firmach.

Zarówno uczestnik PPK, jak i jego pracodawca mogą finansować dodatkowe wpłaty

Wpłata podstawowa, finansowana przez uczestnika Pracowniczych Planów Kapitałowych, wynosi 2% jego wynagrodzenia. Uczestnik PPK może finansować także wpłatę dodatkową.

Firmy nie szastają pieniędzmi na okulary

Obowiązujące przepisy nie określają ani wysokości kwoty refundacji, ani częstotliwości ubiegania się o dofinansowanie, na czym tracą pracownicy.

Reforma płacy minimalnej nie na rękę firmom

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powiela dotychczasowe ułomne mechanizmy – twierdzą pracodawcy.

Zbędny formalizm w kontrolach PIP przy kontrolach nie zostanie usunięty

Uproszczenie procedur kontroli przedsiębiorców realizowanych przez inspektorów pracy zakłada komisyjny projekt nowelizacji ustawy o PIP oraz ustawy - Prawo przedsiębiorców. Nie zyskał on jednak akceptacji rządu.

Zatrudnienie B2B, na zleceniu lub dziele. Jak je ucywilizować?

Eksperci uważają, że należy zastanowić się nad wprowadzeniem minimalnego standardu ochrony osób zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę.

Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie

Wraz z kolejną już w ciągu ostatnich 30 lat katastrofalną w skutkach powodzią w południowo-zachodniej Polsce, pojawiają się pytania dotyczące praw i obowiązków stron stosunku pracy w tej kryzysowej sytuacji. Oto odpowiedzi pytania, które pojawiają się najczęściej.

Czy firma może zwolnić pracownicę pierwszego dnia po „macierzyńskim”? Analiza

Na skutek wdrożenia dyrektywy work-life balance rozszerzono ochronę pracowników-rodziców. Czy w głośnej sprawie tiktokerki, zwolnionej z pracy pierwszego dnia po powrocie z urlopu macierzyńskiego, mogło dojść do naruszeń?

Niepełna reforma rynku pracy. Rząd stawia na seniorów i młodocianych

Rząd chce zwiększyć liczbę młodocianych, za których pracodawca może otrzymać refundację wynagrodzeń i składek.

Projekt zmian w zbiorowym prawie pracy. Co się zmieni

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych, który obecnie znajduje się na etapie uzgodnień. Celem projektu jest realizacja najistotniejszych postulatów zgłaszanych od wielu lat przez partnerów społecznych, w szczególności tych dotyczących uproszczenia procedury zawierania oraz rejestrowania układów zbiorowych pracy. Projektodawca oczekuje, że efektem przygotowywanej regulacji będzie ożywienie rokowań i zwiększenia zakresu stosowania porozumień zbiorowych.

Po raz pierwszy od 17 lat wzrosną kary za łamanie prawa pracy

Nawet 45 tys. zł może zapłacić firma za wykroczenie popełnione przeciwko prawom pracownika, czyli np. za zaleganie z pensją lub nieudzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego.