Reforma płacy minimalnej nie na rękę firmom

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powiela dotychczasowe ułomne mechanizmy – twierdzą pracodawcy.

Zbędny formalizm w kontrolach PIP przy kontrolach nie zostanie usunięty

Uproszczenie procedur kontroli przedsiębiorców realizowanych przez inspektorów pracy zakłada komisyjny projekt nowelizacji ustawy o PIP oraz ustawy - Prawo przedsiębiorców. Nie zyskał on jednak akceptacji rządu.

Zatrudnienie B2B, na zleceniu lub dziele. Jak je ucywilizować?

Eksperci uważają, że należy zastanowić się nad wprowadzeniem minimalnego standardu ochrony osób zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę.

Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie

Wraz z kolejną już w ciągu ostatnich 30 lat katastrofalną w skutkach powodzią w południowo-zachodniej Polsce, pojawiają się pytania dotyczące praw i obowiązków stron stosunku pracy w tej kryzysowej sytuacji. Oto odpowiedzi pytania, które pojawiają się najczęściej.

Czy firma może zwolnić pracownicę pierwszego dnia po „macierzyńskim”? Analiza

Na skutek wdrożenia dyrektywy work-life balance rozszerzono ochronę pracowników-rodziców. Czy w głośnej sprawie tiktokerki, zwolnionej z pracy pierwszego dnia po powrocie z urlopu macierzyńskiego, mogło dojść do naruszeń?

Niepełna reforma rynku pracy. Rząd stawia na seniorów i młodocianych

Rząd chce zwiększyć liczbę młodocianych, za których pracodawca może otrzymać refundację wynagrodzeń i składek.

Projekt zmian w zbiorowym prawie pracy. Co się zmieni

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych, który obecnie znajduje się na etapie uzgodnień. Celem projektu jest realizacja najistotniejszych postulatów zgłaszanych od wielu lat przez partnerów społecznych, w szczególności tych dotyczących uproszczenia procedury zawierania oraz rejestrowania układów zbiorowych pracy. Projektodawca oczekuje, że efektem przygotowywanej regulacji będzie ożywienie rokowań i zwiększenia zakresu stosowania porozumień zbiorowych.

Po raz pierwszy od 17 lat wzrosną kary za łamanie prawa pracy

Nawet 45 tys. zł może zapłacić firma za wykroczenie popełnione przeciwko prawom pracownika, czyli np. za zaleganie z pensją lub nieudzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

Pracodawca z obowiązkiem wyręczenia związkowców? Problem z układami zbiorowymi pracy

Wymuszanie prowadzenia rokowań, i to jeszcze pod groźbą kary ograniczenia wolności, to błąd – uważają przedsiębiorcy.

Ochrona tożsamości sygnalisty? Dane osobowe sygnalistów pod szczególną ochroną

Eksperci są zgodni: tożsamość sygnalisty podlegająca ochronie powinna być rozumiana bardzo szeroko. To nie tylko imię i nazwisko.

Nieoczekiwany zwrot w sprawie sygnalistów. Ministerstwo zabrało głos

Resort rodziny wprowadził firmy w konsternację publikując stanowisko w sprawie terminu wdrożenia zgłoszeń wewnętrznych.

TSUE: zwolnienia grupowe także wtedy, gdy pracodawca przeszedł na emeryturę

Dyrektywa w sprawie zwolnień grupowych ma zastosowanie również w przypadku przejścia pracodawcy na emeryturę - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Lewe zatrudnienie to przestępstwo pracodawcy i pracownika

Zatrudnienie bez pracy, albo inaczej figurowanie na liście płac w spółkach z udziałem Skarbu Państwa było pewnym fragmentem krajobrazu ich funkcjonowania. Zarówno dla kierownictwa średniego szczebla, jak również dla zarządu oczywiste było nie tylko to, że prace poszczególnych departamentów powierzono ludziom bez kompetencji, ale także że spółki zatrudniały specjalistów, których nikt nigdy w pracy nie widział. Wiadomym było, że owi specjaliści może i mają kompetencje (choć częściej nie), ale na pewno mają koneksje.

Działania odwetowe na sygnaliście? To pułapka. Sygnaliści pod ochroną

Niemal przy każdym „ruchu” pracodawcy w stosunku do pracownika, który pogarsza jego sytuację, pracodawcy powinna zapalić się lampka ostrzegawcza.

Wzrasta liczba chorób zawodowych w Polsce. Wśród nich coraz częściej Covid-19

Covid-19 jest coraz częściej orzekany jako choroba zawodowa. W 2023 r. stało się tak w 1084 przypadkach. W 2020 r. było ich zaledwie 38.

SN zajmie się sprawą pracownika Ikei zwolnionego za krytyczny wpis o LGBT

Sąd Najwyższy zajmie się sprawą pracownika Ikei, zwolnionego za wpis krytyczny wobec środowisk LGBT, opatrzony cytatami z Biblii. Wcześniej na mocy wyroków mężczyzna został przywrócony do pracy, zaś kierowniczka sklepu – uniewinniona od zarzutu jego dyskryminacji.

Rekompensata za wcześniejszą utratę pracy. Co na to kodeks?

Tylko porozumienie stron jest na tyle elastyczne, że pracownik może otrzymać pieniądze rekompensujące pracę, której już nie będzie wykonywał.

Uczestnik PPK powinien sam aktualizować swoje dane w instytucji finansowej

„Zapisując” pracownika do PPK, pracodawca podaje instytucji finansowej jego dane identyfikacyjne. Ich aktualizacja jest już jednak obowiązkiem pracownika. Warto o tym pamiętać, aby nie mieć kłopotów z dostępem do swojego rachunku PPK.