Zleceniobiorca też może być uczestnikiem PPK

„Zapisanie” zleceniobiorcy do PPK może nastąpić tylko wtedy, gdy z tytułu tego zlecenia podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Podmiot, który zatrudnia zleceniobiorców na krótkie okresy, powinien pamiętać, że nawet przy krótkim, ale kolejnym zatrudnieniu może powstać obowiązek „zapisania” zleceniobiorcy do PPK.

Publikacja: 12.07.2025 09:42

Zleceniobiorca też może być uczestnikiem PPK

Foto: Adobe Stock

Do PPK mogą zostać „zapisane” tylko osoby zatrudnione w rozumieniu ustawy o PPK.Za osoby zatrudnione uważa się osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułów wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o PPK, w tym m.in. zleceniobiorcę. Zawarcie umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz zleceniobiorcy („zapisanie” do PPK) - tak jak w przypadku innych osób zatrudnionych - może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia i nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły 3 miesiące (90 dni) zatrudnienia (decyzja w tym zakresie należy do zleceniodawcy), chyba że zleceniobiorca zadeklaruje przed upływem tego terminu niedokonywanie wpłat do PPK albo utraci status osoby zatrudnionej. Należy jednak pamiętać, że do okresu zatrudnienia wymaganego dla zawarcia umowy o prowadzenie PPK wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w obecnym podmiocie zatrudniającym, a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli z mocy odrębnych przepisów obecny podmiot zatrudniający jest następcą prawnym w stosunkach prawnych nawiązanych przez podmiot, który poprzednio zatrudniał daną osobę. Co ważne, do okresu zatrudnienia potrzebnego dla „zapisania” do PPK wlicza się tylko te okresy zatrudnienia, podczas których dana osoba była „osobą zatrudnioną” w rozumieniu ustawy o PPK. W przypadku zleceniobiorcy wlicza się więc tylko okresy obowiązkowego podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo pracy
Pracodawca skontroluje wykształcenie przyszłego pracownika. Spyta uczelnię
Prawo pracy
Przepisy o maksymalnych temperaturach w pracy nie tak szybko
Prawo pracy
Krótszy tydzień pracy. Eksperci: pilotaż z mankamentami
Prawo pracy
Zwolniona za unikanie szczepienia na Covid-19. Co odpowie SN?
Prawo pracy
Zmiany w nazwach stanowisk. Mają być neutralne płciowo
Reklama
Reklama