Kiedy menedżer zapłaci VAT

Czynności wykonywane w ramach umowy o świadczenie usług zarządzania, która przewiduje brak podporządkowania zleceniobiorcy wobec spółki oraz pełną odpowiedzialność za podejmowane przez niego działania, to działalność gospodarcza.

Publikacja: 28.09.2016 02:00

Kiedy menedżer zapłaci VAT

Foto: www.sxc.hu

Osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług zarządzania i doradztwa, zawarła kontrakt menedżerski ze spółką kapitałową. Spółka powierzyła jej pełnienie funkcji członka zarządu, a menedżer zobowiązał się do zarządzania spółką. Zarządzanie spółką obejmuje jej reprezentowanie oraz prowadzenie wszystkich jej spraw. Wszelkie czynności związane z zarządzaniem spółką menedżer wykonuje w imieniu i na rzecz spółki, samodzielnie i osobiście, co – stosownie do przepisów kodeksu spółek handlowych, statutu spółki i regulaminu zarządu – nie uchybia obowiązkowi współdziałania z pozostałymi członkami zarządu. W kontrakcie zastrzeżono, że obowiązki z zakresu zarządzania spółką menedżer powinien wykonywać ze starannością, jakiej wymaga się od firmy zajmującej się profesjonalnie zarządzaniem cudzymi interesami i jest on odpowiedzialny za niedochowanie takiej staranności. Menedżer ponosi odpowiedzialność za wykonywane przez siebie usługi również wobec innych podmiotów oraz ponosi ryzyko związane z brakiem wystarczającej staranności w podejmowanych działaniach. Jest on ubezpieczony w zakresie odpowiedzialności cywilnej, deliktowej i kontraktowej (warunek z kontraktu menedżerskiego). Kontrakt przewiduje, że menedżer sprawuje swoje główne czynności w siedzibie spółki, w czasie niezbędnym do sprawnego zarządzania, jednak powinien być stale dostępny dla spółki w sprawach wymagających jego osobistego zaangażowania.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama