Aktualizacja: 01.02.2016 01:00 Publikacja: 01.02.2016 01:00
Foto: 123RF
Rolnik (mający status rolnika ryczałtowego) kupił w 1999 r. grunt rolny – użytki zielone (działka o powierzchni 2 ha). Grunt użytkował na cele rolnicze. W 2015 r. zostało przez gminę wydane studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które zmieniło przeznaczenie tych użytków na budowlane (właściciel w żaden sposób nie ingerował w przebieg procesu przekształcenia, w szczególności nie zabiegał o jego przeprowadzenie i nie występował o wydanie decyzji o warunkach zabudowy). Z powodów rodzinnych rolnik podjął decyzję o sprzedaży gruntu po podzieleniu go na mniejsze działki (działki nie mają dostępu do żadnych mediów: wody, prądu, gazu, kanalizacji). Rolnik nie poniósł nakładów związanych z przygotowaniem tej nieruchomości do sprzedaży, planuje tylko poniesienie kosztów związanych z podziałem gruntów na mniejsze działki (nie zostaną poniesione wydatki na uzbrojenie, ogrodzenie, wystąpienie o warunki zabudowy). Grunt nie był udostępniany innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy, użyczenia. Rolnik nie prowadzi żadnej pozarolniczej działalności gospodarczej. Czy sprzedając te działki, będzie występował w charakterze podatnika VAT? – pyta czytelnik.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. To prawdziwa rewolucja w podatku od nieruchomości. Podczas webinaru "Rzeczpospolitej" eksperci wyjaśnili zmiany.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Premia za udaną rekomendację do firmy jest przychodem ze stosunku pracy. Pracodawca musi potrącić z niej zaliczkę na PIT. Taka kwalifikacja oznacza też, że premia jest obciążona składkami ZUS.
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kolejne wątpliwości dotyczące polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w kontekście przekształcenia spółki komandytowej w jawną.
Zamiany w podatkach które obowiązują od tego roku lub wejdą w życie w niedługim czasie, a dotyczą zarówno dużych firm, jak i małych przedsiębiorców. Niektóre w szczególny sposób dotkną pojedyncze branże (np. nowe, zdecydowanie wyższe stawki akcyzy na wyroby tytoniowe), inne będą musieli wdrożyć wszyscy. Co trzeba o nich wiedzieć?
Stany Zjednoczone były jednym z głównych architektów umów o światowym wolnym handlu, więc Donald Trump nie powinien mieć interesu w tym, by je niszczyć – zauważa Marcin Majewski, dyrektor w zespole ds. podatków pośrednich w PwC Polska.
LifeSpot wprowadza na krakowski rynek mieszkania PRS, czyli na wynajem długoterminowy. W ofercie jest prawie 400 lokali.
Deweloper rozpoczyna przedsprzedaż mieszkań na poznańskim osiedlu Królowej Jadwigi 51. Inwestycja jest podzielona na etapy.
Wraz ze wzrostem liczby mieszkań w ofercie i stabilizacją cen potencjalni nabywcy wydłużają czas podejmowania decyzji. Otodom Analitycs prezentuje dane po styczniu.
BIK spodziewa się stabilnego roku pod względem sprzedaży pożyczek mieszkaniowych – a poprzedni był jeszcze zasilany „Bezpiecznym kredytem”.
Od sierpnia zeszłego roku samodzielny lokal nie może mieć mniej niż 25 mkw. Kluczowa jest data wydania pozwolenia na budowę.
W marcu 2025 r. właściciele warszawskich nieruchomości dowiedzą się, czy projektowany plan ogólny ogranicza możliwości ich zabudowy. Podobnie może być w innych gminach. Czy jeśli w wyniku uchwalenia planu ogólnego, grunty stracą na wartości, właściciele będą mieli prawo do odszkodowania?
Metod ustalania wartości nieruchomości jest wiele. Najczęściej stosuje się podejście porównawcze.
Prawidłowe i efektywne wykonywanie zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego związane jest z prawidłowym i efektywnym działaniem spółek komunalnych. Ocena działania tych spółek i osób nimi zarządzających dokonywana jest także w oparciu o przepisy publicznego prawa finansowego, w szczególności w zakresie dyscypliny finansów publicznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas