Opublikowane we wrześniu raporty Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zapowiadają dalsze dokręcanie podatkowej śruby.
Raporty OECD nie są w Polsce źródłem prawa podatkowego, ale można założyć, że zawarte w nich rekomendacje zostaną wcześniej czy później wprowadzone do polskich przepisów. Stało się tak np. z klauzulą obejścia prawa podatkowego, która ma być stosowana od 2016 r., ?i regulacjami dotyczącymi zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC), które według zapowiedzi ministra finansów wejdą w życie już w styczniu.
Raporty odpowiadają na siedem z 15 wyznaczonych przez OECD działań przeciw tzw. erozji bazy podatkowej i transferowi dochodów za granicę.
Jeden z nich odnosi się do kwestii związanych z optymalizacją stosowaną przez firmy prowadzące działalność za pośrednictwem internetu. Jej zapobieganiu ma służyć m.in. wprowadzenie do międzynarodowych umów o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu pojęcia „istotna obecność w danym państwie" i objęcie płatności za sprzedaż cyfrowych usług podatkiem pobieranym przez ich nabywcę.
OECD chce też neutralizacji różnic w systemach podatkowych poszczególnych państw, które są wykorzystywane w celu osiągnięcia korzyści.
Zmienić ma się również modelowa konwencja, na której wzorowane są międzypaństwowe umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Inne wytyczne dotyczą ujednolicenia zasad sporządzania dokumentacji transakcji w obrębie grup kapitałowych. Mają one zawierać dane o wartości podatku zapłaconego w poszczególnych krajach, w których funkcjonuje grupa.
—oprac. maj
Autorka jest menedżerem zespołu cen transferowych w Kancelarii Ożóg Tomczykowski