Organizacje dobroczynne będą miały trzy lata na wydanie na cele pożytku publicznego pieniędzy uzyskanych z dostaw towarów, by skorzystać ze zwolnienia z VAT. Takie ograniczenie czasowe ma się pojawić w projektowanym rozporządzeniu ministra finansów.

Nowe przepisy mają być wydane w celu dostosowania do wchodzącej w życie 18 lipca ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Rozporządzenie o zwolnieniach z VAT dotyczy bowiem także organizacji dobroczynnych, które takimi zbiórkami się zajmują. Nadal będzie obowiązywała zasada zwolnienia z VAT dla dostaw towarów zakupionych za pieniądze ze zbiórki publicznej albo otrzymanej w darowiźnie.

Przykładowo, jeśli organizacja wspomagająca dzieci zakupi zabawki ze środków zebranych w zbiórce publicznej i przekaże je domowi dziecka, to od takiej darowizny (która jest dostawą w myśl przepisów o VAT) nie zapłaci podatku.

Jednak pojawi się nowy warunek. Zwolnienie to będzie obowiązywało tylko wówczas, gdy pieniądze uzyskane z takiej dostawy zostaną przeznaczone na realizację celów pożytku publicznego przed upływem trzech lat. Termin ten ma być liczony od końca roku, w którym organizacja je uzyskała.

Bez zmian pozostanie warunek udokumentowania sprzedaży, której wartość przekracza 2 tys. zł. Organizacja pożytku publicznego musi mieć dokumentację, dzięki której można zidentyfikować darczyńcę, a także potwierdzającą dokonanie darowizny. Jeśli natomiast sprzedawane są rzeczy zakupione za pieniądze ze zbiórki publicznej, to organizacja nadal będzie mogła skorzystać ze zwolnienia, pod warunkiem że przedstawi fakturę potwierdzającą nabycie tych przedmiotów.

Zmienione będą przepisy dotyczące zwolnienia z VAT charytatywnych esemesów, z których wpływy są przeznaczany na cele pożytku publicznego. Nadal będą one zwolnione z VAT, choć usunięto warunek, by takie esemesy były wysyłane w trakcie zbiórki publicznej.

Operator telefonii komórkowej nie będzie musiał posiadać kopii pozwolenia dla organizacji pożytku publicznego na organizację zbiórek publicznych. Od 18 lipca takie pozwolenia nie będą bowiem wymagane. Zresztą przepisy o zbiórkach publicznych w ogóle wyłączają z tej kategorii zbiórkę pieniędzy w tej formie, organizowaną w porozumieniu z firmą telekomunikacyjną.

Nowe rozporządzenie rozszerzy też zwolnienie z VAT dla działalności pożytku publicznego. Będzie ono miało zastosowanie także do celów religijnych, jeżeli będą one określone w statucie lub innym akcie wewnętrznym organizacji pożytku publicznego.

Zbiórki publiczne, których pośrednio będzie dotyczyło rozporządzenie, będą od 18 lipca mniej sformalizowane. Aby takie przedsięwzięcie zorganizować, wystarczy je zgłosić do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Spis zbiórek będzie bez ograniczeń dostępny w internecie. Nie będzie już wymogu zamieszczania sprawozdań ze zbiórek w prasie. Zniesiona też zostanie obowiązująca dotychczas opłata skarbowa (84 zł od zbiórki).

Obecnie z różnych preferencji przewidzianych dla organizacji pożytku publicznego może korzystać niemal 7,7 tys. podmiotów.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe