Jako świadczenie pomocnicze do zwolnionej z VAT usługi kształcenia, wynajem sali, w której odbywają się zajęcia, też korzysta ze zwolnienia.
Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji ?nr. ILPP2/443-91/14-3/EN.
Z pytaniem zwrócił się podwykonawca w projekcie finansowanym ?w 85 proc. z funduszy unijnych i w pozostałej części z budżetu państwa. W ramach projektu prowadzi zajęcia językowe oraz odpłatnie wynajmuje sale językowe do realizacji tego projektu.
Zapytał o opodatkowanie drugiego z powyższych świadczeń. Wiele usług edukacyjnych, ze względu na charakter podmiotów je świadczących, źródła finansowania i zakresu jest zwolnionych z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26–29 ustawy o VAT. Preferencyjnie traktowane jest m.in. kształcenie lub przekwalifikowane zawodowe, finansowane w całości ze środków publicznych oraz usługi i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.
Dodatkowo rozporządzenie ministra finansów z grudnia 2013 r. (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1722) obniża wymóg finansowania ze środków publicznych do 70 proc.
Podatnik uznał, że również udostępnianie sali, jako usługa ściśle powiązana ze świadczeniem głównym, tj. usługą edukacyjną, będzie korzystało ze zwolnienia.
– Głównym celem świadczenia usługi udostępniania odpłatnie sal do prowadzenia zajęć językowych nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu, poprzez konkurencyjne wykonywanie tych usług w stosunku do innych podmiotów niekorzystających ze zwolnienia od podatku. Usługa ta jest niezbędna do wykonania usługi edukacyjnej – prowadzenia kursów językowych – tłumaczył.
– W przypadku, gdy w skład świadczonej usługi wchodzą usługi pomocnicze, czyli takie, które nie stanowią dla klienta celu samego w sobie, a są jedynie uzupełnieniem usługi głównej, opodatkowanie całego świadczenia winno nastąpić według stawki obowiązującej dla usługi zasadniczej – potwierdziła izba. Organ zgodził się ze stanowiskiem zaprezentowanym przez podatnika, tj. zwolnieniem z VAT usług wynajmu sal.
– Stanowią one usługę pomocniczą wobec usługi podstawowej, tj. prowadzenia zajęć językowych, która jest usługą kształcenia i wychowania lub kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego – uzasadnił organ.