Zamierzam zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą. W tym celu chcę złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Czy będę musiała w urzędzie skarbowym złożyć deklarację ?o wyborze formy opodatkowania? –
pyta czytelniczka.
Nie.
Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku CEIDG-1 o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji ?o Działalności Gospodarczej albo po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (art. 14 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Do CEIDG wpisuje się m.in. firmę przedsiębiorcy oraz jego numer PESEL, REGON, NIP, oznaczenie miejsca zamieszkania, adres do doręczeń oraz adresy, pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza. Określa się także przedmiot wykonywanej działalności gospodarczej – zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD).
Wniosek o wpis do CEIDG w poz. 18–22 zawiera dane dotyczące formy opodatkowania, formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, rodzaju prowadzonej dokumentacji rachunkowej wraz z danymi dotyczącymi podmiotu prowadzącego dokumentację rachunkową i miejsca jej przechowywania. Zamieszczenie tych pozycji we wniosku CEIDG-1 ma na celu ułatwienie przedsiębiorcy wywiązania się z wynikających z przepisów o podatku dochodowym obowiązków wobec organów podatkowych.
Jednym z obowiązków osób rejestrujących działalność gospodarczą jest prawidłowe rozliczanie się ?z budżetem państwa z osiąganych dochodów, a więc płacenie podatków we właściwej wysokości. W tym celu przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakładają obowiązek zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o wyborze formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.
Według Ministerstwa Finansów (pismo z 23 maja ?2012 r., sygn. DD2/0683/11/MWJ/2011/DD-509) powołane przepisy nie wskazują, że zawiadomienie to powinno być złożone bezpośrednio naczelnikowi urzędu skarbowego. Zdaniem Ministerstwa Finansów brak jest zatem podstaw do odmawiania skuteczności takiemu zawiadomieniu tylko z tego powodu, że zostało ono złożone za pośrednictwem wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Przedsiębiorcy rejestrujący działalność gospodarczą powinni pamiętać zatem o tym, że deklarację o wyborze formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy oraz zawiadomienia o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów mogą złożyć, składając wniosek o wpis do CEIDG. W tym celu nie muszą oni dodatkowo fatygować się do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Jak wskazało w powołanym wyżej piśmie Ministerstwo Finansów, w takiej sytuacji dzień złożenia wniosku o wpis do CEIDG-1 należy traktować jako dzień złożenia zawiadomienia o wyborze formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy oraz zawiadomienia o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
podstawa prawna: art. 14, 24 i 25 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz U z 2013 r., poz. 672 ze zm.)
podstawa prawna: ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm.)