Miejscem spełnienia świadczenia może być magazyn sprzedawcy. W momencie wydania z niego towarów dochodzi do ich dostawy, czyli czynności opodatkowanej VAT. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie (numer interpretacji IPPP1/443-1035/13-2/MP).
Wystąpiła o nią spółka, która zajmuje się wytwarzaniem i dystrybucją urządzeń elektronicznych. Rozprowadza je wśród dealerów. Produkty przesyła za pośrednictwem przewoźnika. We wniosku o interpretację zapytała, czy w świetle obowiązujących od 1 stycznia 2014 r. przepisów już w momencie przekazania produktów firmie transportowej powstaje obowiązek podatkowy.
Tak, w tym momencie dochodzi już do dostawy towarów – czytamy w odpowiedzi. W opisanej sytuacji miejscem spełnienia świadczenia jest bowiem magazyn sprzedawcy. W nim nabywca może odebrać towar osobiście albo za pośrednictwem przewoźnika. Skutkiem wydania towaru jest przejście na odbiorcę prawa do rozporządzania nim jak właściciel. Dostawca przestaje ponosić odpowiedzialność za przypadkową utratę czy zniszczenie produktów. Przechodzi ona na nabywcę (z zastrzeżeniem odpowiedzialności przewoźnika, wynikającej z umowy przewozu). Jest to zatem zdarzenie powodujące utratę ekonomicznego władztwa nad rzeczą przez sprzedawcę.
Reasumując, dokonanie dostawy następuje w momencie wydania towarów z magazynu oraz przekazania ich przewoźnikowi. W myśl obowiązującego od 1 stycznia 2014 r. art. 19a ust. 1 ustawy o VAT wywoła to powstanie obowiązku podatkowego. W rozliczeniu za miesiąc (kwartał), w którym doszło do wydania towaru, należy wykazać podatek należny z tytułu tej transakcji.
– Ta interpretacja pokazuje, że obowiązek podatkowy może powstać w zależności od tego, jak strony transakcji ustalą jej warunki – komentuje doradca podatkowy Joanna Rudzka. – W tej sprawie umówiły się, że już w momencie przekazania towarów przewoźnikowi sprzedawca przestaje za nie odpowiadać. Oznacza to, że już w tym momencie dochodzi do ich dostawy.