Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę dotyczącą opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Sprawa dotyczyła tzw. tymczasowego obiektu budowlanego. Zgodnie z prawem budowlanym są to obiekty budowlane przeznaczone do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziane do przeniesienia w inne miejsce lub do rozbiórki. Są to też obiekty niepołączone trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe.
Wątpliwości prokuratora
O rozstrzygnięcie wątpliwości, czy tymczasowy obiekt budowlany może podlegać daninie, wystąpił do siedmioosobowego składu NSA prokurator generalny. W swoim wniosku zwrócił uwagę na dwie przeciwstawne linie orzecznicze sądów administracyjny. Jedna uznaje, że tymczasowy obiekt budowlany należy zaliczyć do budowli. W konsekwencji jeśli jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, podlega opodatkowaniu. Druga grupa wyroków prezentuje pogląd przeciwny.
Zdaniem prokuratora generalnego taka rozbieżność wymaga podjęcia uchwały. Sam skłaniał się do poglądu, że obiekty tymczasowe nie powinny być objęte podatkiem.
Uchwała NSA nie rozstrzyga tych problemów do końca. Co prawda sąd nie miał wątpliwości, że przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wywołują w praktyce wiele kontrowersji, jednak jego stanowisko poszło w innym kierunku niż prokuratora. Sędziowie uznali, że tymczasowy obiekt budowlany (art. 3 pkt 5 ustawy– Prawo budowlane) może być budowlą w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Są jednak warunki: jest budowlą wprost wymienioną w art. 3 pkt 3 prawa budowlanego albo w innych jego przepisach czy załączniku do niego, stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami. Tymczasowy obiekt budowlany podlega opodatkowaniu z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, gdy spełnia wskazane tam kryteria i jest związany z prowadzeniem działalności.
Nadal nie ma jasności
Jak tłumaczyła sędzia NSA Beata Cieloch, ostatecznie o tym, czy opodatkowanie wystąpi, rozstrzygać będą też regulacje zawarte w art. 6 ust. 2 i 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego).
W ocenie Piotra Kwaśnego, doradcy podatkowego z ASB Tax, uchwała nie jest korzystna dla podatników.
– Zdaję sobie sprawę, że rozstrzyganie o opodatkowaniu budowli nie jest sprawą jasną. Nie podoba mi się jednak koncepcja opodatkowania obiektów tymczasowych, bo nie można wykluczyć, że pojawi się pokusa opodatkowania różnych ruchomości – mówi ekspert.
Uchwała jest prawomocna.