Propozycja sformułowana przez ministra Michała Boniego zakłada powołanie grupy zadaniowej, która przygotowałaby raport pokazujący obecną sytuację na rynku i zagrożenia płynące z utrzymywania podatkowej dyskryminacji treści elektronicznych.
Wydawcy chętnie ofertę przyjęli i obiecali dodatkowo międzynarodowe inicjatywy branży medialnej. Ostrzegają, że dziś prenumerata wydań elektronicznych gazety nie daje wydawcy żadnego zysku. Musi jednak iść w tym kierunku, bo czytelnicy przestają kupować prasę tradycyjną, a nie chcą płacić za elektroniczną. – Czytelnik uważa, że treść w formie elektronicznej jest zbyt droga – mówił Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rz".
– Polska jest obecnie najbardziej ofensywnym krajem, jeśli chodzi o akcję na rzecz obniżenia VAT na treści elektroniczne do poziomu VAT na książki i prasę drukowaną – twierdzi Marek Prawda, ambasador RP przy UE.
Na szczycie UE 24–25 października Polska będzie postulować obniżenie VAT na e-książki. Musi jednak szukać sojuszników, bo zmiany podatkowe wymagają w UE jednomyślności. Na razie wyraźnie popiera nas Francja, która obniżyła VAT na e-książki, narażając się na karę Komisji Europejskiej.
Rząd i wydawcy razem w sprawie VAT na treści elektroniczne