W skład budynku, jako pojedynczego obiektu inwentarzowego, wlicza się również tzw. obiekty pomocnicze obsługujące dany budynek, np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie, itp. Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (DzU nr 242, poz. 1622).
Regulacja ta nasuwa pytanie o to, jak obiekty pomocnicze, takie jak np. ogrodzenia, czy podjazdy obsługujące określony budynek powinny być kwalifikowane na gruncie podatku od nieruchomości i czy podatek ten jest od nich należny.
Zdefiniowanie pojęć
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in. budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Stosownie do przepisów ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, pojęcie „budowla" oznacza obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.
Urządzeniem budowlanym, w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, jest z kolei urządzenie techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.
Obiekty takie jak ogrodzenia, podjazdy, czy też utwardzone place są w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych budowlami. Jeżeli obsługują one dany budynek wówczas na gruncie KŚT stanowią obiekty pomocnicze. Dla podatku od nieruchomości nie ma znaczenia, że w ewidencji środków trwałych takie obiekty pomocnicze są traktowane jako pojedynczy obiekt inwentarzowy, tj. budynek, który obsługują. W świetle bowiem przepisów ustawy o po- datkach i opłatach lokalnych analizowane obiekty pomocnicze (będące budowlami) są odrębnymi od budynku przedmiotami opodatkowania podatkiem od nieruchomości i w przypadku związania z prowadzeniem działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu tym podatkiem jako budowle.
Stanowisko fiskusa...
Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych oraz orzeczeniach sądów admini stracyjnych. W interpretacji wój ta gminy Kobierzyce z 13 grud nia 2011 r. czytamy: „(...) należy podkreślić, iż kwalifikacja danego przedmiotu opodatkowania dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości jako budowli odbywa się na podstawie art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i o opłatach lokalnych z uwzględnieniem regulacji zawartych w art. 3 pkt 3 i 9 ustawy – Prawo budowlane. Dlatego też mimo, iż z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych wynika, iż dane elementy wchodzą w skład budynku, to na gruncie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych elementy te stanowią odrębny od budynków przedmiot opodatkowania. (...) Elementy takie jak: parkingi, place, chodniki, drogi wewnętrzne, ogrodzenia stanowią budowle i w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych są odrębnym przedmiotem opo datkowania podatkiem od nieruchomości". Analogiczne wnioski płyną też z interpretacji Prezydenta Miasta Torunia z 5 października 2009 r. (WPiW 10551-2/09) oraz z interpretacji Prezydenta Miasta Wałbrzycha z 27 kwietnia 2010 r. (WBiF.DDG.3110.7-538/10).
... oraz sądów
W podobnym duchu wypowiedział się także WSA we Wrocławiu w wyroku z 5 stycznia 2011 r. (III SA/Wr 579/10). Stwierdził, że: „(...) trafnie organ podatkowy przyjął, że sporne place utwardzone, podjazd, ogrodzenie wraz z bramą wjazdową i szlabanem – jako urządzenia budowlane, o których mowa w pkt 9 art. 3 prawa budowlanego – stanowią budowle w ujęciu art. 1a ust 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem i podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Opisane urządzenia nie mogą być uznane wobec tego za części budynków, jak utrzymuje strona skarżąca, skoro w świetle ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stanowią one budowle". W orzeczeniu tym WSA odwołał się przy tym do uchwały NSA z 18 grudnia 1997 r. (FPK 24/97).
Autor jest konsultantem podatkowym w Małopolskim Instytucie Studiów Podatkowych w Krakowie