W uchwale z 3 czerwca 2013 r. (sygn. I FPS 7/12) Naczelny Sąd Administracyjny

uznał, że obniżona stawka VAT (8 proc.) nie może mieć zastosowania do robót dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, ale wykonywanych poza bryłą takich obiektów.

NSA przychylił się do linii orzeczniczej, zgodnie z którą pojęcie budynku, jak wskazują definicje słownikowe, obejmuje swoim zakresem również przyłącza. Tym samym sędziowie potwierdzili możliwość stosowania obniżonej stawki w wypadku robót budowlanych związanych z budową budynku mieszkalnego i realizacją przyłączy (jednak wyłącznie tych wykonywanych w obrębie bryły budynku).

Zdaniem sądu pojęcie „budynek mieszkalny", o którym mowa w przepisach ustawy i rozporządzeń, należy interpretować w odniesieniu do definicji obiektu budowlanego oraz działu 11. Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. Jest to zasadne, gdyż ustawa o VAT go nie definiuje. PKOB zawiera definicję budynku, która obejmuje swoim zakresem „instalacje techniczne".

Pomimo iż uchwała została wydana na podstawie poprzednio obowiązujących rozporządzeń wykonawczych, wiąże ona sądy administracyjne i ze względu na niekorzystny charakter będzie zapewne wykorzystywana przez organy podatkowe. Przedstawione stanowisko znajdzie zastosowanie na gruncie obowiązujących przepisów, ponieważ rozwiązania w zakresie obniżonej stawki dla budownictwa mieszkaniowego nie uległy zmianie, a sposób stosowania niższej stawki (prace związane z bryłą budynku/wykonywane poza bryłą) nadal będą budziły wątpliwości.

W rezultacie deweloperzy będą zmuszeni stosować wyższą stawkę dla prac budowlanych wykonywanych w inwestycjach mieszkaniowych, ale poza bryłą budynku, co zapewne wpłynie na wzrost kosztów budowy.

 

Autor jest doradcą podatkowym, starszym konsultantem z Crido Taxand