Przychód z tytułu objęcia udziałów w zamian za nieruchomość wniesioną w formie aportu powstaje w dniu:
- zarejestrowania spółki,
- wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki albo
- wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.
Prawidłowe wskazanie momentu uzyskania przychodu z uwagi na postanowienia kodeksu spółek handlowych wydaje się być celowe, a to z uwagi na postanowienia kodeksu spółek handlowych. Na etapie organizacji spółek handlowych dochodzi do wniesienia aportu. Jednak dopiero na etapie uzyskania przez spółkę osobowości prawnej, tj. po uzyskaniu wpisu do KRS, następuje skuteczne objęcie udziałów.
Po rejestracji spółki i uzyskaniu osobowości prawnej spółka będzie uprawniona do wydania udziałów swoim udziałowcom, którzy następnie będą mogli je objąć. Przychód nie powstanie, dopóki nie nastąpi ich skuteczne objęcie. W konsekwencji w spółce kapitałowej, do której wnoszony jest aport, nie powstanie z tego tytułu przychód w podatku dochodowym.
Trzeba aktualizować
Artykuł 15 ust. 1j pkt 1 ustawy o CIT i art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy o PIT dość szczegółowo wskazuje na metodę obliczania przychodu z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny, wskazanych zgodnie z tymi przepisami. W przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów – ustala się koszt uzyskania przychodu, w wysokości wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT (art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT), jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.
Uwaga! Zgodnie z art. 16c pkt 1 ustawy o CIT i art. 22c pkt 1 ustawy o PIT amortyzacji nie podlegają grunty. Oznacza to, że odpisy amortyzacyjne w tym przypadku nie wystąpią.
Tylko różnica
Różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów a kosztami uzyskania przychodów stanowi dochód z tytułu objęcia akcji w spółce kapitałowej, który nie podlega łączeniu z dochodami z innych źródeł.
Odpowiednie zastosowanie art. 19 ustawy o PIT i art. 14 ustawy o CIT prowadzi do zmiany zasad ustalania kosztów uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji). Stosownie do art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o PIT i art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o CIT, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) albo wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) albo wkładów z dnia ich objęcia – jeżeli te udziały (akcje) albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
W przypadku zmiany wysokości przychodu wspólnika obejmującego udziały lub akcje w zamian za aport, w konsekwencji odpowiedniego zastosowania art. 19 ustawy o PIT i art. 14 ustawy o CIT, koszt uzyskania przychodu powinien zostać ustalony w wysokości przychodu wykazanego przez wspólnika z tytułu objęcia udziałów (akcji, wkładów). W sytuacji przyjęcia za przychód wartości rynkowej wniesionego wkładu konieczna jest bowiem również weryfikacja zasad ustalania kosztów uzyskania przychodu. W przeciwnym razie, wobec zachowania obecnego stanu rzeczy, dojdzie do podwójnego opodatkowania tego samego dochodu.
Rozwiązaniem jest wprowadzenie zasady, według której w przypadku zastosowania przepisu mówiącego o kompetencji organu podatkowego do ustalenia przychodu w wysokości wartości rynkowej wniesionego wkładu niepieniężnego, koszt uzyskania przychodu powinien zostać ustalony w wysokości przychodu wykazanego z tytułu objęcia udziałów (akcji, wkładów).