Doprecyzowanie przepisów – tak ustawodawca uzasadnia propozycję wprowadzenia dodatkowej pozycji w wykazie przychodów z działalności gospodarczej. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o PIT opodatkowane mają być też kwoty uzyskane ze sprzedaży składników majątku, które nie zostały zaliczone do środków trwałych ze względu na przewidywany okres używania krótszy niż rok.

W firmie tylko przez niecały rok

Załóżmy, że przedsiębiorca kupuje samochód, który chce wykorzystywać w firmie np. przez dziesięć miesięcy. Nie musi zaliczać go do środków trwałych (okres używania nie przekracza roku), a wydatek może bezpośrednio wrzucić do podatkowych kosztów. Po dziesięciu miesiącach przestaje wykorzystywać auto w firmie i sprzedaje je.

Rzecz używana w firmie krócej niż rok nie jest środkiem trwałym

– Ustawa o PIT szczegółowo wymienia składniki majątku firmy, których sprzedaż jest opodatkowana – mówi Marcin Sobieszek, doradca podatkowy, partner w ATA Finance. – Nie ma w tym wykazie rzeczy, które nie zostały zaliczone do środków trwałych ze względu na przewidywany okres używania krótszy niż rok. Kwota uzyskana z ich sprzedaży nie będzie więc przychodem z działalności gospodarczej, a jeśli nastąpiła po upływie pół roku od nabycia, nie zostanie w ogóle opodatkowana.

Korzyści są spore

Nietrudno zauważyć, że przedsiębiorca w naszym przykładzie odnosi spore korzyści podatkowe: odlicza cały wydatek na zakup auta i nie wykazuje przychodu z jego sprzedaży. To ryzykowne rozwiązanie, ale trudno dojść do innych wniosków, literalnie interpretując przepisy.

Od przyszłego roku luka ma być załatana i sprzedaż majątku także w takiej sytuacji będzie wykazywana jako przychód właściciela firmy.

– Przedsiębiorcy ciągle jednak pozostanie przekazanie rzeczy niebędącej środkiem trwałym na potrzeby osobiste – tłumaczy Marcin Sobieszek. – Ta czynność nadal nie będzie powodować powstania przychodu. Trzeba tylko pamiętać, że będziemy go musieli wykazać przy sprzedaży rzeczy nawet po jej wyprowadzeniu z działalności. Unikniemy tego obowiązku wtedy, gdy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wycofaliśmy składnik majątku z firmy, do dnia jego zbycia upłynie sześć lat.

Darowizna dla rodziny

Pamiętajmy też, że przychodu nie uzyskuje przedsiębiorca, który odda samochód za darmo. Jeśli obdarowanym zostanie członek rodziny, najprawdopodobniej będzie zwolniony z podatku od darowizny. Może też sprzedać auto, a jeśli zrobi to po pół roku od nabycia (licząc od końca miesiąca, w którym je dostał), nie zapłaci podatku dochodowego.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe