Aktualizacja: 13.05.2019 06:30 Publikacja: 13.05.2019 06:30
Foto: 123RF
- Spółka (podatnik VAT czynny) świadczy usługi turystyki opodatkowane w procedurze VAT marża. Usługi te świadczy dla osób fizycznych mieszkających za granicą i planujących wycieczki do Polski. Usługi te są sprzedawane za pośrednictwem zagranicznych portali rezerwacyjnych. Portal zagraniczny, działając jako sprzedawca spółki, dokonuje rezerwacji świadczonej przez nią usługi na rzecz obsługiwanych klientów. Portal zagraniczny rozlicza sprzedaż nabytej od spółki usługi na rzecz turysty zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju jego siedziby (na terytorium UE, jak i poza UE). Sprzedaż usługi przez portal zagraniczny na rzecz turysty może mieć miejsce zarówno w procedurze VAT marża, jak i poza taką procedurą (w zależności od przepisów obowiązujących w kraju, w którym portal zagraniczny rozlicza VAT). Czy spółka może sprzedać usługę turystyki opodatkowaną w procedurze VAT marża na rzecz zagranicznego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, który stosując przepisy obowiązujące w swoim kraju, odsprzedaje ją dalej w ramach procedury VAT marża lub poza nią? – pyta czytelnik.
Od 1 stycznia największe firmy będą musiały stosować nowe reguły księgowania dla celów raportowania CIT w formie elektronicznej. Ten obowiązek będzie stopniowo rozszerzany.
Przedsiębiorcy rozliczający się liniowym PIT mogą zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyć od dochodu. W 2025 r. do wysokości 12,9 tys. zł.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Pierwsze szybkie pociągi pojadą przez Egipt już w 2025 roku. Docelowo sieć szyn ma liczyć dwa tysiące kilometrów i łączyć ze sobą 60 miast. To największy projekt kolejowy w historii Egiptu.
Mijający rok był rekordowy dla światowej turystyki. Zsumowana wartość wydatków turystów wyniosła, według szacunków, 1,61 biliona dolarów. To o wiele więcej niż w świetnym roku 2019 i jeszcze lepszym 2023.
Dzięki modernizacji w 2029 roku Lotnisko Chopina będzie mogło obsługiwać 30 milionów pasażerów rocznie, prawie o jedną trzecią więcej niż dzisiaj.
Podpisaliśmy ramową umowę nabycia spółki Invia Group, działającej głównie w Niemczech, ale mającej też serwisy w Austrii, Szwajcarii, Czechach, Słowacji, Węgrzech i w Polsce - ogłosiła polska spółka giełdowa Wirtualna Polska Holding.
Media społecznościowe wyniosły działania marketingowe wielu agentów turystycznych na nowy poziom – dzięki wpisom na Instagramie, Facebooku, Tiktoku czy w komunikatorze WhatsApp mogą pozyskiwać nowych klientów.
Biuro podróży Rego-Bis informuje, że podniosło gwarancję. Na kolejny rok zapewniło sobie zabezpieczenie w wysokości 15 milionów złotych, to o 19 procent więcej niż poprzednia suma. Poprzednia gwarancja opiewała bowiem na 12,6 miliona złotych.
Możliwość zaproponowania klientowi biura podróży bonu zamiast zwrotu pieniędzy, rozszerzenie katalogu sytuacji, w której może on zrezygnować z wyjazdu i prawo upomnienia się przez organizatora o zwrot pieniędzy u poddostawcy usług - to niektóre zmiany unijnej dyrektywy o imprezach turystycznych zaproponowane przez Radę Europejską.
Wyraźna chęć podróżowania z jednej strony, ale rosnące koszty i wysokie ceny wyjazdów z drugiej - to czynniki, które, zdaniem przedstawicieli niemieckiej branży turystycznej, będą wpływać w przyszłym roku na tamtejszy rynek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas