Minister finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie nr 1655 zajął stanowisko w sprawie zwolnienia podmiotowego z VAT sprzedaży aut osobowych.
Jeden z posłów opisał w interpelacji sytuację firmy, która 29 grudnia 2010 r. wystąpiła ze zgłoszeniem VAT-R do naczelnika urzędu skarbowego. Poinformowała, że od stycznia 2011 r. będzie korzystała ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Przysługuje ono podatnikom, których obroty nie przekroczyły w poprzednim roku określonego limitu (obecnie wynosi on 150 tys. zł). Spółka spełniła te warunki zarówno w 2010 r., jak i w 2011 r.
W 2010 r. firma kupiła samochody osobowe, które wprowadziła do ewidencji środków trwałych. Podlegają comiesięcznej amortyzacji. W chwili ich zakupu nie miała prawa do odliczenia VAT. Jej problem polega na tym, że w 2012 r. chciała sprzedać firmowe auta, a jednocześnie wciąż korzystać ze zwolnienia podmiotowego. Miała wątpliwości, czy zbycie pojazdów nie pozbawi jej prawa do preferencji.
Ministerstwo Finansów odpowiedziało, że w obecnym stanie prawnym podatnik, który dokonuje dostawy używanego samochodu osobowego, traci prawo do zwolnienia. Wynika tak z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b ustawy o VAT, zgodnie z którym zwolnienie nie dotyczy dostawy towarów opodatkowanych akcyzą. Do tej kategorii zalicza się również samochody. Według ministra finansów taka interpretacja wynika z literalnego brzmienia przepisów.
Resort zaznaczył jednocześnie, że duże zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o VAT, który ma obowiązywać od 2013 r. Projekt ten zakłada, że przepis powodujący utratę zwolnienia nie będzie miał zastosowania do samochodów osobowych innych niż nowe środki transportu, zaliczanych przez podatnika do środków trwałych podlegających amortyzacji.
– Projektowana nowelizacja powinna skutecznie wyeliminować wskazany problem. Przewiduje się, że projektowane zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2013 r. – czytamy w odpowiedzi MF na interpelację.