Od wtorku obowiązuje nowela do ustawy regulującej współpracę polskiej administracji skarbowej z jej odpowiednikami w krajach Unii Europejskiej. To realizacja stosownych międzynarodowych porozumień zawartych przez Polskę.
Czytaj także: Juncker: Polsce nie grozi polexit
W zacieśnionej współpracy rozszerzą się możliwości działania zagranicznych urzędników skarbowych, którzy przybywają do naszego kraju w związku z wymianą informacji podatkowych (i odwrotnie – polskich urzędników w innych krajach UE). Dotychczas ustawa przewidywała dość ogólnie ich obecność w Polsce na podstawie odpowiednich umów zawartych przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Teraz będą mogli bezpośrednio uczestniczyć w konkretnych postępowaniach podatkowych poprzez zadawanie pytań świadkom i stronom, a także przeglądać i utrwalać dokumenty i inne dowody związane ze sprawą.
Zacieśnienie międzynarodowej współpracy będzie miało swój efekt także dla podatników starających się o interpretacje przepisów. Nowe przepisy ordynacji (znowelizowanej tą samą ustawą) przewidują, że jeśli dana interpretacja ma dotyczyć transakcji międzynarodowych, to trzeba będzie podać dane identyfikujące zagranicznego kontrahenta: gdzie działa zarząd i gdzie występują skutki takiej transakcji. W ustawie wskazano, że chodzi o „państwa lub terytoria, w których te skutki transgraniczne wystąpiły lub mogą wystąpić".
Wyjątkiem będą wnioski o interpretacje dotyczące wyłącznie indywidualnej sprawy osoby fizycznej, akcyzy i VAT.
Podstawa prawna: ustawa z 4 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw (DzU z 15 kwietnia 2019 r., poz. 694)