Uznanie sprzedaży całości lub części biznesu za wyłączone z opodatkowania VAT wciąż przysparza problemów, a organy podatkowe wymagają spełnienia licznych warunków. W najnowszym orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-444/10 (Christel Schriever) przypomniał, jak należy rozumieć regulacje dotyczące wyłączenia z VAT transakcji dotyczących zbycia przedsiębiorstwa lub jego części.
Trybunał stanął na stanowisku, że przeniesienie własności zapasu towarów oraz wyposażenia sklepu z jednoczesnym oddaniem nabywcy w dzierżawę lokalu handlowego (zamiast przeniesienia prawa własności do tego lokalu) stanowi przekazanie całości lub części aktywów w rozumieniu art. 5 ust. 8 VI dyrektywy (obecnie art. 19 dyrektywy VAT). Pod warunkiem jednak, iż przekazane aktywa wystarczają nabywcy do prowadzenia w sposób trwały samodzielnej działalności gospodarczej.
Trybunał stanął na stanowisku, że przepis dotyczący wyłączenia z opodatkowania VAT transakcji dotyczącej zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części należy oceniać, mając na względzie, czy całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. O tym, czy całość ta musi obejmować określone dobra, powinien decydować charakter prowadzonej działalności. Trybunał przypomniał także, że omawiany przepis wymaga, by nabywca miał zamiar prowadzić przekazane przedsiębiorstwo lub jego część, a nie natychmiast zlikwidować działalność i ewentualnie sprzedać zapasy.
Warto przypomnieć, że na gruncie polskiego prawa podatkowego, pomimo zbieżnych definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartej w ustawie o VAT i ustawie o CIT, rozumienie tych pojęć nie jest identyczne. Na gruncie VAT uwzględnić należy również wykładnię wypracowaną przez Trybunał Sprawiedliwości UE (np. w wyroku C- 497/01). Oznacza to, że najważniejszym dla wykładni przepisów aspektem jest ocena, czy przenoszony majątek – ze względu na charakter działalności – pozwala nabywcy kontynuować biznes. Inne warunki i ograniczenia nie będą zgodne ze wspólnotową wykładnią przepisów o VAT.
Autor jest doradcą podatkowym w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy
Czytaj także w serwisie:
»
»
»