Podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT mogą ze zwolnienia zrezygnować. W tym celu muszą pisemnie zawiadomić o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia.
Podatnik, który rozpoczyna w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności opodatkowanych i chce od razu rozliczać VAT, musi złożyć to zawiadomienie przed dniem wykonania pierwszej takiej czynności. Tak wynika z art. 113 ust. 4 ustawy o VAT.
Przekroczenie limitu
Artykuł 113 ust. 5 ustawy o VAT mówi, że jeśli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych podmiotowo przekroczy 150 tys. zł, to zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty.
Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad limit.
Za zgodą naczelnika urzędu skarbowego podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z dokumentów celnych oraz o kwotę podatku zapłaconą od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia.
Jest to możliwe pod warunkiem:
• sporządzenia spisu z natury zapasów tych towarów posiadanych w dniu, w którym nastąpiło przekroczenie limitu, oraz
• przedłożenia w urzędzie skarbowym tego spisu w ciągu
14 dni, licząc od dnia utraty zwolnienia.
Jak obliczyć podatek naliczony
Kwotę podatku naliczonego obliczamy, mnożąc ilości towarów objętych spisem z natury i kwoty podatku naliczonego przypadającej na jednostkę towaru (z podziałem na poszczególne stawki podatkowe).
Zasady te stosuje się odpowiednio do podatników, którzy sami rezygnują ze zwolnienia. Warunkiem jest pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia przed początkiem miesiąca, w którym to nastąpi.
Artykuł 113 ust. 10 ustawy o VAT w analogiczny sposób reguluje też sytuację podatnika, który w danym roku rozpoczął działalność i stracił prawo do zwolnienia ze względu na przekroczenie obowiązującego go limitu sprzedaży (jego wysokość zależy od okresu prowadzonej działalności).