- Nasza firma remontuje kamienicę składającą się z dwóch mieszkań o powierzchni 90 mkw., klatki schodowej oraz sklepu (wejście z ulicy). Prace dotyczą tylko mieszkań i klatki schodowej. W ich wyniku dwa lokale zostaną połączone w jeden apartament o powierzchni przekraczającej 150 mkw. Jaką stawkę VAT powinniśmy zastosować na fakturze wystawionej za remont?

Przepisy w tym zakresie rzeczywiście są skomplikowane. Zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT 8-proc. stawkę stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Chodzi o obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (dalej PKOB) w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Ust. 12b tego przepisu mówi jednak, że do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się

1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 mkw. i

2) lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 mkw.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej te limity 8-proc. stawkę stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej. Pozostała część obciążona jest 23-proc. VAT.

Przyjęło się jednak, że remont części wspólnej obiektów budownictwa mieszkaniowego jest opodatkowany 8-proc. stawką bez względu na metraż mieszkań w danym budynku. Potwierdzają to organy podatkowe (m.in. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rz”). Prace dotyczące remontu klatki schodowej powinny więc zostać obciążone 8-proc. VAT.

Można próbować argumentować, że taką samą stawkę można zastosować do prac wykonanych w mieszkaniach do momentu ich formalnego połączenia, czyli gdy zgodnie z prawem cywilnym staną się one jednym lokalem.

Niemniej  jeżeli połączenie ma w przyszłości faktycznie nastąpić z uwagi na przeprowadzone prace, to według wykładni celowościowej bardziej zasadne byłoby stosowanie odpowiednio stawki 8 i 23 proc. Prace budowlane dotyczą bowiem przebudowy lokalu, którego powierzchnia będzie przekraczać limit ustawowy.

na pytanie odpowiedział Przemysław Skorupa - doradca podatkowy, starszy menedżer w Zespole VAT firmy Deloitte

notował Konrad Piłat

Czytaj też artykuły:

 

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Nieruchomości

»

VAT od usług budowlanych

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

VAT

»

Stawki VAT