- Czy terapeuta - masażysta wykonujący masaż leczniczy i terapie manualne kręgosłupa po kursach masażu leczniczym i terapii manualnych - nieposiadający dyplomu studiów fizjoterapeutycznych, prowadzący prywatny gabinet masażu (nie zakład opieki zdrowotnej) jest zwolniony z VAT, czy obowiązuje go stawka 23 proc.?

Z ustawy o VAT nie wynika, by warunkiem zwolnienia z tego podatku było posiadanie statusu zakładu opieki zdrowotnej.

Faktem jest, że art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT odwołuje się tu do ustawy o zakładach opieki zdrowotnej i zwalnia z tego podatku usługi świadczone w ramach wykonywania zawodów medycznych, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm.). Należy jednak zauważyć, że zgodnie z tą ustawą świadczenia zdrowotne mogą być udzielane nie tylko przez zakłady opieki zdrowotnej, ale i przez osoby fizyczne wykonujące zawód medyczny.

Aby zatem świadczyć usług zdrowotne w świetle ustawy o zoz, nie trzeba mieć statusu zakładu opieki zdrowotnej.

Problem polega na tym, że art. 18d ust. 1 pkt 1 tej ustawy, do którego odwołuje się ustawa o VAT,  jest dość zdawkowy.  Zgodnie z nim osoba wykonująca zawód medyczny to:

- osoba, która na podstawie odrębnych przepisów jest uprawniona do udzielania świadczeń zdrowotnych, oraz

- osoba legitymująca się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.

Tymczasem zawód fizjoterapeuty nie został dotychczas objęty odrębnymi regulacjami. Dlatego też w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czy spełnione są inne warunki uprawniające do zwolnienia z VAT. Przypomnijmy, że aby usługi w zakresie opieki medycznej były zwolnione z VAT, muszą służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia (art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT).

W następnej kolejności należy sprawdzić, czy rehabilitant nabył fachowe kwalifikacje do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny. Organy podatkowe chętnie odwołują się tu do rozporządzenia ministra zdrowia z 30 września 2002 r. w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, DzU z 2002 r. nr 173, poz. 1419 ze zm. (tak. np. Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 2 marca 2011, nr IBPP4/443-9/11/AZ i Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 5 maja 2011 r. , nr IPPP3/443-202/11-2/SM).

Zgodnie z tym rozporządzeniem, do specjalizacji może przystąpić osoba, która spełnia łącznie następujące warunki:

- posiada kwalifikacje do wykonywania zawodu określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia,

- wykonuje co najmniej przez okres jednego roku w ciągu ostatnich 3 lat czynności zawodowe zgodne z programem specjalizacji w odpowiedniej dziedzinie,

- złożyła wniosek o rozpoczęcie specjalizacji do kierownika jednostki szkolącej i została zakwalifikowana do jej odbywania w wyniku postępowania kwalifikacyjnego.

Do specjalizacji może przystąpić także osoba, która spełnia łącznie następujące warunki:

- posiada inne kwalifikacje niż określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia do wykonywania zawodu,

- wykonuje co najmniej przez trzy lata w ciągu ostatnich 5 lat czynności zawodowe zgodne z programem specjalizacji w odpowiedniej dziedzinie,

- uzyskała zgodę Dyrektora Centrum, wydaną na wniosek osoby ubiegającej się o taką zgodę; - złożyła wniosek i została zakwalifikowana do jej odbywania w wyniku postępowania kwalifikacyjnego.

Do wniosku dołącza się:

- podanie do Dyrektora Centrum uzasadniające wniosek,

- odpisy dyplomu szkoły wyższej oraz innych dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje,

- opinię konsultanta wojewódzkiego lub konsultanta krajowego w dziedzinie właściwej dla specjalizacji lub pokrewnej, jeżeli w danej dziedzinie nie ma powołanego konsultanta, potwierdzającą posiadane przez wnioskodawcę umiejętności oraz uwzględniającą potrzeby zatrudnienia specjalistów w tej dziedzinie na terenie danego województwa,

- opinię właściwego dla danej specjalności towarzystwa naukowego lub stowarzyszenia zawodowego.

Czytaj też:

Czy rehabilitant to zawód medyczny

Zobacz więcej:

» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi medyczne i dentystyczne

» Zwolnienia z VAT » Zwolnienia przedmiotowe z VAT

Zobacz nasz poradnik:

» Podatki i księgi » Poradniki podatkowe » Zmiany w VAT w 2011 r.

Interpretacje podatkowe

»

usługi medyczne