Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 17 lutego 2011 (IPPP1-443-1135/10-4/JL).
Uznała ona, że przed wystawieniem faktury lub paragonu dietetyk musi przeanalizować, w jakim celu ustalił jadłospis.
Usługa opodatkowana jest 23-proc. VAT, jeśli nie było to związane z ochroną zdrowia, np. chodziło o kurację odchudzającą dla osoby, która nie ma wskazań medycznych do jej stosowania.
Inny zawód medyczny
Interpretacja ta dotyczy zakresu stosowania zwolnienia z opodatkowania usług świadczonych przez lekarzy, pielęgniarki, położne i inne osoby wykonujące zawody medyczne i paramedyczne. Ministerstwo Finansów słusznie uznaje, że dietetyk zgodnie z art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej jest osobą wykonującą „inny zawód medyczny”.
Zgodnie z ustawą o VAT ta kategoria podmiotów, na równi z lekarzami czy pielęgniarkami, korzysta ze zwolnienia z VAT, jeśli świadczy usługi opieki medycznej mające na celu m.in. profilaktykę i ratowanie zdrowia.
Osoba wykonująca inny zawód medyczny to według ustawy o ZOZ osoba, która na podstawie odrębnych przepisów uprawniona jest do udzielania świadczeń zdrowotnych, oraz osoba legitymująca się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.
MF wskazuje, że profilaktyka zdrowotna obejmuje działania mające na celu zapobieganie chorobom bądź innemu niekorzystnemu zjawisku zdrowotnemu przed jego rozwinięciem, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Ma ona również na celu zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby czy też zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka choroby.
Cel profilaktyczny
Usługi świadczone przez podatnika, który zwrócił się z pytaniem, polegały m.in. na układaniu jadłospisów czy doradzaniu przy zakupach artykułów spożywczych, układaniu zestawów ćwiczeń.
Niewątpliwie tego rodzaju usługi świadczone nawet na rzecz osób zdrowych mogą mieć charakter profilaktyczny, np. jeśli układana dieta dla osób prowadzących siedzący tryb życia zakłada zmniejszenie ilości kalorii i wprowadzenie tzw. zdrowej żywności.
Minister wskazał jednak, że dietetyk za każdym razem powinien analizować, czy usługi przez niego świadczone można uznać za mające „cel profilaktyczny”, gdyż dieta układana np. dla modelki może zdaniem MF nie mieć na celu profilaktyki zdrowia.
Wprowadzenie zaleceń MF w życie wydaje się mało realne. Wskazać bowiem należy, że jeśli osoba, która np. bez wskazań zdrowotnych chce schudnąć i robi to pod okiem dietetyka, zachowując dzięki temu zbilansowaną dietę bogatą we wszystkie niezbędne składniki bez pomocy dietetyka (stosując odchudzanie we własnym zakresie), mogłaby poważnie zaszkodzić swemu zdrowiu. Również zatem w takiej sytuacji możliwe jest argumentowanie, że usługi świadczone przez dietetyka mają jak najbardziej na celu profilaktykę zdrowia pacjenta.
W innych wypadkach możliwe jest uznanie, że świadczone usługi, np. ułożenie jadłospisu i planu ćwiczeń, mające na celu uzyskanie masy mięśniowej przez kulturystę, służą zachowaniu jego zdrowia fizycznego poprzez dostarczanie odpowiednich składników odżywczych przy zwiększonym wysiłku fizycznym.
Nie ma też wątpliwości, że do wykonania tego rodzaju usług, służących niewątpliwie zachowaniu zdrowia pacjenta – klienta dietetyka, niezbędna jest jego profesjonalna wiedza.
Autorka jest doradcą podatkowym, starszą konsultantką w MDDP Doradztwo Podatkowe
Czytaj też artykuły:
Zobacz więcej:
» Podatki i księgi » VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi medyczne i dentystyczne
» Podatki i księgi » VAT » Zwolnienia z VAT » Zwolnienia przedmiotowe z VAT
Zobacz też:
Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczące zwolnień przedmiotowych w VAT od 1 stycznia 2011 r.
Zobacz poradnik
»
»
»