Często się zdarza, że po jakimś czasie od transakcji firma udziela rabatu albo otrzymuje zwrot części towarów. W takiej sytuacji musi wystawić fakturę korygującą oraz poprawić swoje rozliczenie.
Co zrobić, jeśli korekta dotyczy ubiegłorocznej transakcji opodatkowanej starą stawką VAT? Przepisy przejściowe związane ze zmianą stawek nie określają, jak rozliczać korektę obrotu. Wobec tego trzeba się kierować ogólnymi zasadami.
Jeśli więc firma sprzedała towary w 2010 r., a teraz na podstawie wcześniej zawartej umowy z kontrahentem przyznała na nie rabat, korektę rozlicza na bieżąco, tzn. w deklaracji składanej w tym roku. Ale zmniejszając podatek, firma stosuje starą stawkę, czyli tę, która była wykazana na fakturze pierwotnej. Musi pamiętać o wynikającym z przepisów obowiązku otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej od kontrahenta (zmniejszenia podstawy opodatkowania i VAT należnego dokonuje się w okresie, w którym uzyska się takie potwierdzenie). Tak samo będzie, jeśli firma otrzymała zwrot części towarów.
Więcej trudności może sprawić rozliczenie tegorocznej sprzedaży, na którą dostaliśmy zaliczkę jeszcze w zeszłym roku. Zaliczka została opodatkowana starą stawką, a pozostała część należności powinna być już obciążona podatkiem według stawki obowiązującej po 1 stycznia. Tak wynika z art. 41 ust 14f ustawy o VAT, który mówi, że zmiana stawki w odniesieniu do czynności, która zostanie wykonana w dniu zmiany lub po tym dniu, w związku z którą otrzymano całość lub część należności (w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę) i której otrzymanie powoduje powstanie obowiązku podatkowego, nie pociąga za sobą zmiany wysokości opodatkowania całości lub części należności otrzymanej przed dniem zmiany stawki.
Niestety, ustawodawca nie przewidział, jak należy rozliczać korekty, gdy korygowana faktura dotyczy czynności opodatkowanych zarówno starymi, jak i nowymi stawkami VAT.
Pamiętajmy jednak, że wystawiając faktury korygujące dotyczące dostaw zrealizowanych przed zmianą stawki, należy stosować stawkę obowiązującą w chwili, kiedy czynność została wykonana.
Jeśli mamy więc do czynienia z czynnością, która została częściowo opodatkowana starą stawką, a częściowo nową, należałoby przyjąć, że korekty dokonuje się proporcjonalnie dla obydwu stawek VAT.
Autorka jest doradcą podatkowym, konsultantem w PwC w Krakowie
Czytaj również:
Jaka stawka za usługi na przełomie roku?
Jaka stawka VAT przy spóźnionej fakturze?
Zobacz serwisy:
Podatki i księgi » VAT » Stawki VAT
VAT » Faktury VAT » Faktury korygujące
Zobacz poradnik: Zmiany w VAT w 2011 r.