Wielu podatników przerzuca na kontrahentów ponoszone przez siebie koszty rozmów telefonicznych czy zużycia energii elektrycznej. Z punktu widzenia VAT podatnicy ci są traktowani tak, jakby sami sprzedawali prąd lub usługi telekomunikacyjne. Dlatego też mają obowiązek czynności tego typu udokumentować fakturą VAT, zwaną potocznie refakturą.
W niektórych sytuacjach może wystąpić konieczność skorygowania wystawionej wcześniej refaktury.
W myśl art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, jeżeli w wyniku korekty dojdzie do obniżenia podstawy opodatkowania, podatnicy mogą, co do zasady, odzyskać nadpłacony podatek należny wynikający z pierwotnie zawyżonej refaktury, pod warunkiem że dostaną od kontrahenta potwierdzenie odbioru faktury korygującej .
Zgodnie jednak z art. 29 ust. 4b pkt 3 ustawy o VAT obowiązek ten nie musi być spełniony, między innymi gdy refaktura dotyczy sprzedaży energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 140 – 153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy (dostarczanie wody i gospodarka nieczystościami). Każda zatem sprzedaż, której przedmiotem są wyżej wymienione towary i usługi, uwalnia od konieczności legitymowania się potwierdzeniem odbioru faktury korygującej.
Ponieważ pojęcie sprzedaży, zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, obejmuje każdą odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, a refakturujący określone świadczenia podatnik jest traktowany tak, jakby sam dokonywał sprzedaży, należy uznać, że każdy, kto refakturuje tzw. media i usługi komunalne, w przypadku wystawienia korekty refaktury nie musi mieć potwierdzenia odbioru faktury korygującej.
Ponieważ nie ma szczegółowych regulacji, należy uznać, że w takim przypadku podatnik może odzyskać podatek należny zarówno poprzez korektę deklaracji podatkowej, w której ujęto pierwotną fakturę, jak i poprzez zmniejszenie podatku należnego w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystawiono fakturę korygującą.
Autor jest ekspertem podatkowym, wykładowcą w Akademii Biznesu MDDP
Czytaj też:
Żeby skorygować, trzeba mieć potwierdzenie
Zobacz więcej:
» VAT » Faktury VAT » Faktury korygujące
» VAT » Refakturowanie