Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 listopada 2010 r. (sygn. I FPS 3/10)
głosząca, że ubezpieczenie samochodu stanowi element usługi leasingu, w związku z czym ma być refakturowane ze stawką VAT właściwą dla leasingu, czyli 23 proc., nie zakończyła sprawy. Przepisy
ustawy o podatku od towarów i usług
wciąż budzą wątpliwości, czego dowodem jest
wystąpienie NSA do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pytaniem prejudycjalnym w tej sprawie (I FSK 460/10)
.
Nie to jednak w całej tej kwestii zaskakuje. Zastanawia praktyka administracji podatkowej, którą wytworzyła się po tym orzeczeniu NSA. Można odnieść wrażenie, że organy szukają teraz podobnych przypadków, w których zastosowanie miałyby dokładnie takie samo rozumowanie i interpretacja przepisów jak przy leasingu. I może to doprowadzić do podobnej akcji, gdy to organy podatkowe weryfikowały rozliczenia kolejnych podatników w tej branży, wydając niekorzystne decyzje niezależnie od faktycznych okoliczności i uwarunkowań, jakim zostały poddane podmioty transakcji.
W takim kontekście pojawiła się ostatnio informacja o refakturowaniu mediów. Sprawa dotyczy podmiotów, które refakturują na najemców koszty energii elektrycznej i opłaty za wodę oraz ścieki. O ile przy rozliczeniu energii elektrycznej podatnicy nie wpadną w kłopoty (lub wpadną w mniejsze), bo jest ona opodatkowana stawką podstawową, czyli 23 proc., o tyle problematyczne jest refakturowanie chociażby wody, która jest opodatkowana stawką obniżoną w wysokości 8 proc. Przy takim podejściu fiskusa szybko może się okazać, że podatnicy wpadną w zaległość podatkową.
Tymczasem na gruncie przepisów sytuacja nie jest czarno-biała, a koszty mediów nie muszą być rozliczane w czynszu. Jest wiele przyczyn, dla których strony mogą chcieć traktować te świadczenia jako odrębne i opodatkowywać według zasad dotyczących konkretnych usług.
Przyczyną wszystkich nieporozumień jest prezentowane do tej pory stanowisko władz skarbowych o refakturze i przesłankach tego zjawiska w oderwaniu od przepisów i zdrowego rozsądku.
Autor jest doradcą podatkowym, starszym menedżerem w Ernst & Young
Czytaj również:
Doprecyzowanie tzw. refakturowania usług
Pytanie do ETS to szansa dla leasingodawców
Zobacz serwis: