- W jednej z miejscowości turystycznych prowadzę sezonowy sklep spożywczy. Właśnie przygotowujemy się do jego otwarcia. Mamy jednak problem z ustaleniem, jakie stawki VAT powinniśmy stosować. Wiele towarów wymienionych jest bowiem w dwóch załącznikach do ustawy o VAT, z jednego wynika, że obowiązuje na nie podatek 7 proc., z innego że wynosi 5 proc. Który z nich jest prawidłowa?

Nie można dziwić się, że przedsiębiorcy mają problemy z ustaleniem właściwej stawki VAT. Ustawodawca uregulował je bowiem w niezwykle skomplikowany sposób, zupełnie nie dbając o przejrzystość przepisów. Na podatników czyha więc kilka pułapek.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wysokość stawek wynika z przepisów przejściowych. Brzmienie art. 41 ustawy o VAT może więc wprowadzić w błąd. Ust. 1 mówi, że podstawowa stawka wynosi 22 proc. W rzeczywistości jest to jednak 23 proc.

Podobnie jest z ust. 2. Wynika z niego, że towary i usługi wymienione w załączniku 3 obciążone są 7-proc. VAT. W praktyce stawka to 8 proc. Jest to konsekwencją dodania do ustawy o VAT art. 146a, który nakazuje stosować podwyższone stawki do końca 2013 r. O tym przedsiębiorcy raczej już pamiętają.

Wciąż zaskakuje ich jednak, że te same towary można znaleźć w załączniku nr 3 (stawka 8 proc.) i nr 10 (wykaz towarów obciążonych 5-proc. VAT). Oba obowiązują bowiem bezterminowo, nie można więc uznać, że część regulacji ma charakter przepisów przejściowych.

Rozwiązanie zagadki, którą stawkę należy stosować, znajduje się w objaśnieniach do załącznika nr 3

. Czytamy w nich: „Wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik”. Obowiązuje więc stawka niższa, czyli 5 proc.

Nie zmienia to tego, że nie ma żadnego uzasadnienia dla takiego sposobu sformułowania przepisów. Wygląda to tak, jakby ich autorom nie chciało się porównywać treści załącznika nr 3 i nr 10. Zdecydowali więc, że zrobią to podatnicy.

Zobacz serwis:

VAT i akcyza » VAT » Stawki VAT

Zobacz poradnik:

Zmiany w VAT w 2011 r.