Tak wynika z odpowiedzi ministra finansów na interpelację poselską (20494). Wyjaśnił, że dla objęcia usług kształcenia zawodowego zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT konieczne jest, aby przepisy regulowały formy i zasady tego kształcenia.
Pytanie dotyczyło obligatoryjnych szkoleń zawodowych dla lekarzy i lekarzy dentystów. Minister nie udzielił odpowiedzi, czy są one zwolnione od VAT. Jego zdaniem konieczna jest ocena konkretnych sytuacji. Trzeba bowiem sprawdzić, czy forma i zasady szkoleń uregulowane są w odrębnych przepisach.
Minister wyjaśnił, że zmieniając ustawę o VAT uwzględniono art. 132 ust. 1 lit. i oraz j dyrektywy regulującej ten podatek. Mówi on, że państwa członkowskie zwalniają z VAT:
- kształcenie dzieci lub młodzieży, kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie;
- nauczanie prywatne przez nauczycieli, obejmujące kształcenie powszechne lub wyższe.
Minister zauważył, że usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego mogą być zwolnione od podatku nie tylko na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT, ale również na podstawie lit. b oraz c tego przepisu.
Ten pierwszy punkt obejmuje szkolenia świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty (wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją), drugi – finansowane w całości ze środków publicznych.
Z interpelacji wynika, że podstawą zwolnienia może być także art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że zwolnione z VAT są usługi świadczone przez:
- jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
- uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym, oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.
Więcej w serwisach:
»
»
»
Co i jak podlega opodatkowaniu
»
Usługi szkoleniowe i edukacyjne
»
Zobacz cały poradnik: