Spółka z o.o. opodatkowuje dwie należące do niej budowle: plac i ogrodzenie. Oprócz tego wynajmuje część należącego do niej budynku innemu podmiotowi, który prowadzi w niej kawiarnię.
Najemca na własny koszt dobudował do ogrodzenia zadaszenie. Czy taka zmiana wywoła jakiekolwiek skutki na gruncie podatku od nieruchomości dla właściciela?
Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy właściciel ogrodzenia dla celów podatku dochodowego od osób prawnych traktuje je jako osobny środek trwały. Jeżeli tak, to podstawą opodatkowania tej budowli powinna być jej wartość początkowa na 1 stycznia danego roku.
Warto zwrócić uwagę, że przebudowa ogrodzenia przez najemcę, nawet jeżeli ma wpływ na zwiększenie wartości rynkowej obiektu, pozostaje bez wpływu na wartość podatkową środka trwałego.
Z przepisów wprost wynika zatem, że nie spowoduje ona zwiększenia zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości.
Z odmienną sytuacją będziemy mieli do czynienia, gdy ogrodzenie nie jest osobnym środkiem trwałym. Sytuacja taka może wynikać m.in. z doliczenia kosztów wytworzenia ogrodzenia do wartości początkowej budynku (rozwiązanie takie dopuszcza w niektórych przypadkach Klasyfikacja Środków Trwałych).
Wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, przebudowa ogrodzenia, która prowadzi do wzrostu jego wartości, spowoduje, że podstawę opodatkowania od przyszłego roku stanowić będzie wartość rynkowa ogrodzenia na 1 stycznia tego roku. Rozbudowa taka zasadniczo spowodować powinna wzrost zobowiązania podatkowego.
Autor jest doradcą podatkowym, menedżerem w krakowskim biurze Kancelarii Olesiński & Wspólnicy