- Od 1 stycznia 2011 r. zmieniły się zasady opodatkowania budynków, w których udzielane są świadczenia zdrowotne. Czy w związku z tym preferencyjna stawka powinna dotyczyć wszystkich pomieszczeń zajmowanych przez zakłady opieki zdrowotnej (np. administracyjnych, gospodarczych, magazynowych i socjalnych), czy tylko tych, które są bezpośrednio związane z prowadzeniem działalności w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych?

Zmiana art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej ustawa), która weszła w życie od nowego roku, polega na tym, że słowo „zajęte” zastąpiono słowem „związane”. Na gruncie nowych przepisów preferencyjna stawka znajduje zatem zastosowanie do budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych.

Ta na pozór niewielka zmiana ma bardzo istotne konsekwencje. Dlatego że słowo „zajęte” interpretuje się zwykle jako „faktycznie (fizycznie) wykorzystywane na potrzeby wykonywania danych czynności”.

Pojęcie „budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej” jest pojęciem wprost zdefiniowanym w ustawie i to znacznie szerszym. Odnosi się bowiem do wszystkich budynków, które są w posiadaniu podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. W tym wypadku chodzi o specyficzny rodzaj działalności, polegający na udzieleniu świadczeń zdrowotnych.

Ideą takiej zmiany było zatem rozszerzenie stosowania preferencyjnej stawki również na części budynku, w których niekoniecznie wykonywane są świadczenia zdrowotne, ale pełnią one rolę pomocniczą w stosunku do podstawowego rodzaju działalności (np. archiwa, poczekalnie, magazyny). Zmiana ta jest odpowiedzią ustawodawcy na spór co do zakresu zastosowania preferencyjnych stawek, który pojawił się na gruncie przepisów obowiązujących do końca 2010 r.

Przy stosowaniu nowych przepisów należy jednak zachować ostrożność. Może bowiem pojawić się wątpliwość, jak opodatkować np. powierzchnię, która jest własnością zakładu opieki zdrowotnej, ale zajmowaną przez inny podmiot (np. kiosk albo stołówka prowadzona przez firmę kateringową). Moim zdaniem samo wykorzystywanie tej części budynku przez podmiot, który prowadzi działalność inną niż udzielanie świadczeń zdrowotnych, może być przeszkodą do skorzystania z preferencji w stosunku do tej części.